Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nietrzymanie moczu (NTM)

Mimowolny wypływ moczu może być objawem wielu różnych schorzeń, ale bezpośrednią przyczyną nietrzymania moczu (NTM) jest w większości przypadków nieprawidłowa praca mięśni dna miednicy mniejszej (mięśni Kegla).
Najbardziej zalecaną i stosowaną w pierwszej kolejności metodą poprawy tego stanu jest wzmocnienie mięśni za pomocą specjalistycznych urządzeń medycznych do rehabilitacji mięśni Kegla (czytaj dalej). Można je z powodzeniem stosować w warunkach domowych. W dalszej kolejności stosuje się leczenie farmakologiczne a w ostateczności operacyjne.

Nietrzymanie moczu - Leczenie

Najchętniej stosowane rozwiązania:

  • Elektrostymulatory EMS - są rozwiązaniem bardzo skutecznym w każdym przypadku, szczególnie przy znacznym osłabieniu lub paraliżu mięśni. Delikatne i specjalnie dobrane impulsy elektryczne aplikowane za pośrednictwem sondy dopochwowej pobudzają mięśnie do skurczu, zmuszając je do intensywnej rytmicznej pracy, co zwykłą siłą woli jest na ogół trudne do uzyskania. Dostępne są również sondy doodbytnicze (rektalne) dla mężczyzn. Urządzenia te mają jednak swoje ograniczenia - przeciwwskazania do stosowania stymulacji elektrycznej.
  • Stożki dopochwowe - wykorzystują naturalny odruch mięśni do wykonania skurczu i pozwalają na stopniowe podwyższenie ich sprawności - napięcia podstawowego (tonusu). Jest to prosta i stosunkowo niedroga metoda, ale mniej skuteczna w porównaniu z elektrostymulacją. Zalecana jako druga metoda (uzupełniająco) lub gdy elektrostymulacja jest przeciwwskazaniem.
    Na rynku można spotkać ponadto kulki dopochwowe, które są podobnym i uproszczonym rozwiązaniem stożków. Kulki nie są przystosowane do różnorodnych warunków anatomicznych, jak i nie pozwalają na zmianę rozmiaru i obciążenia, co jest warunkiem koniecznym prawidłowego leczenia - stopniowego obciążania rehabilitowanych mięśni. Stożki mają taką możliwość i powinny być stosowane zamiast kulek.
  • Trener pneumatyczny - urządzenie elektroniczne, które przekazuje pacjentce instrukcje treningowe i dokonuje oceny siły skurczu za pośrednictwem ciśnieniowej sondy dopochwowej w formie balonika napełnionego powietrzem. Wizualizacja efektów (biofeedback) i ciągły pomiar siły skurczu motywuje do dalszych ćwiczeń. Te urządzenie jest dość efektywne i nie wykorzystuje impulsów elektrycznych. Wymaga jednak współpracy ze świadomą pacjentką.
  • Biofeedback EMG - ćwiczenie mięśni poprzez wizualizację aktywności mięśni dzięki odczytom sygnałów EMG odbieranych przez sondę dopochwową lub doodbytniczą. Efektywny trening i zarazem diagnostyka. Bardziej zaawansowane urządzenia łączą biofeedback EMG z elektrostymulacją (ETS), co jest często nazywane elektrostymulacją czynnościową (FES).

Jesteśmy wiodącym w Polsce dostawcą sprzętu do ćwiczenia mięśni dna miednicy, szczególnie w terapii nietrzymania moczu. Oferujemy sprawdzone klinicznie i nowoczesne produkty zarówno do użytku osobistego, jak i do gabinetów lekarskich. Wszystkie oferowane aparaty posiadają niezbędne certyfikaty i rekomendacje medyczne.

Polecamy artykuły:

 

Urządzenia do leczenia nietrzymania moczu:

Marka
pixel