Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rehabilitacja sportowa

Produkty dedykowane przez sklep diaMedica specjalnie dla sportowców i klubów sportowych. Oferowany sprzęt powinien być przydatny w leczeniu kontuzji przewlekłych i ostrych, drobnych urazów układu mięśniowego i kostno-stawowego, a także jako sprzęt wspomagający zajęcia treningowe.

Elektrostymulacja dla sportowców

Elektrostymulacja jest rodzajem terapii wykorzystującej różne właściwości prądu elektrycznego oddziałującego na organizm ludzki, którego funkcjonowanie opiera się przecież w dużym stopniu na zjawiskach elektrycznych. Wśród sportowców elektrostymulacja ma bardzo szerokie zastosowanie. Możemy tu wyodrębnić trzy najczęściej spotykane obszary zastosowań:

  • Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa (EMS) - odbudowa i wzmacnianie mięśni głównie w okresie przerwy po odniesionych kontuzjach, ale także jako metoda uzupełniająca normalny trening sportowy na etapie rozgrzewki, czy schładzania. EMS oddziałuje na nerwy motoryczne i wymusza pracę określonych grup mięśniowych bez obciążania ścięgien i stawów. EMS pomaga utrzymać formę sportową mięśni w okresach przerw spowodowanych kontuzjami. Stymulacja EMS posiada również działanie rozluźniające i relaksujące.
  • Elektrostymulacja powierzchniowa nerwów czuciowych - przede wszystkim za pomocą prądów TENS w celu ograniczenia odczuwania dolegliwości bólowych po przebytych urazach. W zależności od charakteru impulsów, TENS uruchamia dwa mechanizmy skutkujące znaczną ulgą w bólu:
    • gwałtowna synteza beta endorfin - naturalnych środków przeciwbólowych oraz
    • blokada "bramki bólowej" podczas transmisji sygnałów bólowych do mózgu.
  • Leczenie stanów zapalnych i regeneracja tkanek - wykorzystuje prąd elektryczny (np. interferencyjny i mikroprądy) do stymulacji różnych struktur tkankowych w celu poprawy krążenia lokalnego krwi oraz limfy, przyspieszenia metabolizmu komórkowego i procesów naprawczych. Stymulacje tego rodzaju zmniejszają dolegliwości bólowe oraz obrzęki tkanek, przy czym nie jest to działanie czysto objawowe, ale również leczące przyczyny schorzenia.

Najbardziej popularnym rodzajem podręcznych aparatów stosowanych przez sportowców są uniwersalne aparaty oferujące w jednym urządzeniu stymulację EMS oraz TENS. Poniżej znajdują się dwa najbardziej popularne modele.

Saneo Sport
SaneoSPORT

Prosty w obsłudze stymulator z 20 programami, głównie typu EMS w tym 2 indywidualne. Niemiecka jakość.
tic Medizintechnik (Niemcy)
Stymulator EMS Sports TENS 2
Sports TENS 2

Posiada szereg rozwiązań poprawiających komfort stymulacji. Zawiera 55 programów EMS oraz TENS, w tym programy indywidualne. Możliwość ładowania akumulatora.
Tenscare (W.Brytania)


Poniższe dwa bardziej zaawansowane modele posiadają więcej rodzajów terapii. Ich dodatkową zaletą jest możliwość zasilania sieciowego.

FlexiStim do leczenia bólu
FlexiStim

Przeznaczony do kompleksowej terapii przeciwbólowej z zastosowaniem TENS, prądów interferencyjnych a także mikroprądów. Posiada również stymulację EMS i możliwość zasilania sieciowego podczas trwania zabiegu, co jest istotne szczególnie przy stymulacji prądami interferencyjnymi.
Tenscare (W.Brytania)
 QuadStar II
Nu-tek Combo

Posiada aż pięć rodzajów terapii. Oprócz TENS, prądów interferencyjnych, mikroprądów i EMS, posiada jeszcze stymulację prądami rosyjskimi. Bardzo prosty w obsłudze.
Nu-Tek (Chiny)

 

Globus TRIATHLON dla sportowców

Profesjonalny elektrostymulator sportowy realizujący w sumie 424 programy, EMS, TENS, mikroprądy i jonoforezę. 4 kanały stymulacji maks. 120 mA. Szczególnie przydatny dla osób uprawiających triathlon z uwagi na specjalne programy zabiegowe związane z bieganiem, kolarstwem i pływaniem. Liczne programy dla wszelkich dyscyplin sportu wspomagające trening, regenerację po wysiłku i rehabilitację po kontuzjach. Dodatkowo programy do poprawy urody, przeciwbólowe i do wzmacniania mięśni Kegla u kobiet.

Termoterapia hybrydowa

Triathlon jest urządzeniem przenośnym i łatwym w obsłudze, dlatego bez problemu może być stosowany samodzielnie w domu lub na siłowni.

W ofercie elektrostymulatorów firmy Globus znajduje się więcej rozwiązań dedykowanych różnym rodzajom sportu, m.in.

 

Globus GENESY 3000 dla klubów sportowych

Profesjonalny elektrostymulator dedykowany dla klubów sportowych i zakładów rehabilitacji. W sumie 423 programy obejmujące bardzo bogaty zestaw rodzajów stymulacji: EMS, TENS, mikroprądy, prądy interferencyjne, prąd galwaniczny (jonoforeza), mięśnie odnerwione (prądy trójkątne, prostokątne, trapezoidalne) i prądy rosyjskie (Kotza). 4 kanały stymulacji maks. 120 mA. Liczne programy dla wszelkich dyscyplin sportu wspomagające trening, regenerację po wysiłku i rehabilitację po kontuzjach. Dodatkowo programy do poprawy urody, kondycji, przeciwbólowe i do wzmacniania mięśni Kegla u kobiet.

Rehabilitacja sportowa profesjonalny elektrostymulator Genesy 3000

Diagnostyka: Genesy 3000 posiada kompletny zestaw protokołów zabiegowych służących znalezieniu właściwych parametrów stymulacji mięśni odnerwionych. Parametry te mogą w prosty sposób zdefiniowane i zachowane. Funkcja diagnostyki pozwala na obliczenie reobazy, chronaksji i nachylenia.


Elektrody do elektrostymulacji
Zdecydowana większość elektrostymulatorów wykorzystuje elektrody samoprzylepne, przyklejane na skórę podobnie jak plastry. Kluczowym czynnikiem efektywnej stymulacji jest właściwe rozmieszczenie elektrod w połączeniu z odpowiednim dobraniem parametrów impulsu (programu).
Ważna jest również wygoda użytkowania. Większość spotykanych na rynku elektrod posiada wbudowane przewody tzw. "pig tail" podłączane następnie do przewodów doprowadzających od elektrostymulatora za pomocą łącza szpilkowego pin 2mm. Niektóre elektrody posiadają łącze zatrzaskowe typu "Snap" pozwalające na jeszcze szybsze odpięcie od przewodów.

Inną grupę elektrod stanowią elektrody tekstylneelektrody tekstylne wykonane z przewodzących materiałów w formie rękawicy, skarpety, opaski na łokieć lub kolano. Takie elektrody stosowane są przede wszystkim w stymulacji przeciwbólowej TENS i w stosunku do żelowych elektrod samoprzylepnych charakteryzują wyższą trwałością, wygodą i skutecznością działania.
Rolę drugiego bieguna obwodu elektrycznego spełnia elektroda samoprzylepna.

Terapia ultradźwiękami

Fale ultradźwiękowe wykorzystywane są w leczeniu skurczu mięśni i ścięgien, w zwalczaniu bólu, stanów zapalnych oraz w przezskórnym wprowadzaniu leków do organizmu (sonoforeza).
W zależności od rodzaju tkanki, ultradźwięki wnikają w głąb ciała na głębokość 1-5 cm wywołując szereg bardzo korzystnych zjawisk biologicznych. Przede wszystkim intensyfikują reakcje chemiczne na poziomie komórkowym, zwiększają przepuszczalność błony komórkowej i odkształcają strukturę cząsteczkową tkanek doprowadzając do ich rozmiękczenia (działanie sklerolityczne).

Mikromasaż ultradźwiękami wywołuje efekt rozgrzania tkanek, zwiększa lokalną cyrkulację płynów ustrojowych. Ultradźwięki zwiększają rozciągliwość ścięgien, dlatego są znakomitą formą leczenia stanów skurczowych, w tym skrócenia ścięgien powstałego w wyniku nadmiernego wysiłku, czy przewlekłego stanu zapalnego.

Aparat do Mikromasaż ultradźwiękowyterapii ultradźwiękowej Globus Medisound 3000 doskonale nadaje się do stosowania w rehabilitacji sportowej, klubach sportowych i zakładach fizjoterapii. Posiada dwie częstotliwości emisji, 1 i 3 MHz oraz dużą moc ultradźwięków 3W/cm2, dzięki czemu może być stosowany również w zabiegach wykonywanych metodą zanurzeniową. Oprócz wbudowanych 49 gotowych programów zabiegowych, można zdefiniować 30 programów własnych.

W ofercie firmy Globus znajduje się ponadto tańszy aparat do leczenia ultradźwiękami: aparat Globus Lipozero Excel, który można stosować również w warunkach domowych.

 

 

pixel