Rehabilitacja po udarze mózgu
Poniżej przedstawione zostały różne metody fizjoterapii dla osób po przebytym udarze mózgu z wykorzystaniem przenośnych urządzeń, które można stosować w warunkach domowych lub w zakładach rehabilitacji.
Biofeedback EMG
Jest to technika wykrywania próby poruszania kończyną poprzez analizę osłabionych sygnałów EMG dochodzących z mózgu do grup mięśniowych. Dla osoby, która utraciła władzę nad ręką, czy nogą, sama możliwość zaobserwowania takiej aktywności mózgu jest bardzo cenna, ale to nie wszystko. Bardziej zaawansowane aparaty wykorzystują metodę ETS, czyli potrafią w odpowiedzi na odebrany sygnał EMG wyzwolić impuls elektryczny (EMS) doprowadzający do skurczu mięśniowego.
Biofeedback (biosprzężenie) EMG należy do jednych z najlepszych metod leczenia pacjentów po udarze, gdyż w odróżnieniu od prostej elektrostymulacji (EMS), stymuluje cały łańcuch mechanizmów odpowiedzialnych za funkcje motoryczne, zaczynając od ośrodków mózgowych. Najbardziej istotne jest tu właśnie to, że biofeedback EMG angażuje również mózg i jego zdolność zastępowania uszkodzonych komórek innymi komórkami mózgowymi - neuroplastyczność.
Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa (EMS)
Polega na pobudzaniu mięśni do pracy za pomocą impulsu elektrycznego aplikowanego przez elektrostymulator i elektrody nalepiane na skórę. Gdy w wyniku udaru mózgu uszkodzeniu ulegną obszary odpowiedzialne za funkcje ruchowe, wówczas pozbawione naturalnych bodźców mięśnie ulegają zanikowi i znacznemu osłabieniu.
Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa tworząc sztuczne bodźce zewnętrzne doprowadza do skurczu mięśni, zmuszając je do pracy, co zapobiega zanikowi mięśni i wzmacnia ich siłę. Stanowi zatem bardzo istotny element wspomagający ogólną rehabilitację ruchową. Może być z powodzeniem przeprowadzana w domu za pomocą małych przenośnych urządzeń bateryjnych.
Elektrostymulcja TENS
TENS oddziałuje na nerwy czuciowe i stosowany jest głównie w leczeniu dolegliwości bólowych. U osób po udarze mózgu może być również stosowany w celu łagodzenia spastyczności.
Elektrostymulacja prądami interferencyjnymi
Stosowana jest w celu poprawy ukrwienia tkanek i krążenia chłonki. Również przeciwbólowo.
W ofercie naszego sklepu posiadamy nowoczesne i bardzo pomocne rozwiązania dla osób dotkniętych urazem mózgu. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z opisem oferowanych urządzeń, zarówno placówki medyczne, jak i osoby prywatne. Samodzielne zastosowania jakiegokolwiek rodzaju elektrostymulacji w warunkach domowych powinno być poprzedzone konsultacją lekarską.