Elektrostymulator 4 kanałowy MyOnyx EMS/EMG-Biofeedback/ETS T9020
Profesjonalne przenośne urządzenie do 2-kanałowego biofeedbacku sEMG i elektrostymulacji wywołanej EMG (ETS), a także do 4-kanałowej elektrostymulacji EMS/TENS/MET. Wykorzystuje najnowsze badania kliniczne dotyczące uczenia motorycznego, neuroplastyczności i terapii skoncentrowanej na indywidualnym zaangażowaniu pacjenta. Niezwykle nowoczesne rozwiązanie, które pozwala lekarzowi również na wykorzystanie indywidualnej wiedzy i własnych doświadczeń, co odróżnia je od innych rozwiązań, często zbyt ogólnych.
Dedykowany dla lekarzy różnych specjalizacji, w szczególności w takich dziedzinach, jak terapia nietrzymania moczu, ortopedia, neurologia, rehabilitacja sportowa czy terapia bólu przewlekłego.
W przypadku braku na magazynie, czas dostawy do 14 dni roboczych.
Model podstawowy (Basic) MyOnyx T9020 oferuje dwa tryby funkcjonalności:
Zdalny - urządzenie jest połączone bezprzewodowo poprzez Bluetooth z tabletem (z systemem Android) i zaawansowaną aplikację MyOnyx Mobile. Oferuje:
|
Autonomiczny - urządzenie działa samodzielnie (bez połączenia z tabletem) jako 4-kanałowy elektrostymulator. Zapewnia prosty i szybki wybór protokołów zabiegowych EMS(NMES), TENS i mikroprądy (MET) z możliwością wykonywania zabiegów podwójnych 2+2 (dwa różne obszary lub na dwóch pacjentach jednocześnie). |
Tablet nie wchodzi w skład produktu. Można zastosować dowolny tablet o szerokości min. 7 cali, z systemem Android, na którym należy zainstalować bezpłatną aplikację MyOnyx Mobile. Aplikację można również zainstalować na dowolnym smartfonie z systemem Android, o ile posiada większy ekran - wtedy praca z aplikacją jest nieco mniej wygodna i smartfon musi być ustawiony w pozycji poziomej.
Dostępne jest również rozwiązanie systemu MyOnyx T9030 oferujące ponadto tryb komputerowy poprzez dodatkowe oprogramowanie Biograph Infinity instalowane na komputerze (najlepiej na laptopie, z uwagi na bezprzewodowe połączenie przez Bluetooth) o jeszcze bardziej zaawansowanych możliwościach treningowych i analitycznych.
Zalety systemu MyOnyx (wersja podstawowa)
Zdecydowaną zaletą MyOnyx jest wysoka mobilność i możliwości przeprowadzania rehabilitacji w oparciu o precyzyjny odczyt powierzchniowego EMG (SEMG) z próbkowaniem 2048 Hz i zaawansowane programy treningowe poprzez zewnętrzną aplikację mobilną. MyOnyx został dopracowany w najdrobniejszych szczegółach na podstawie praktyki wielu lekarzy i fizjoterapeutów, z wykorzystaniem najnowszych technologii i zgodnie z aktualnymi wymaganiami medycznymi.
Cały system składa się z maksymalnie zminiaturyzowanej 4-kanałowej jednostki wykonawczej MyOnyx, która jest zarządzana bezprzewodowo z dowolnego tabletu (maks. do 4 urządzeń mobilnych) z zainstalowaną aplikację MyOnyx Mobile. Czyni to całe rozwiązanie bardzo wygodnym w różnych warunkach pracy, również w małym gabinecie, czy w domu u pacjenta. Inną tego zaletą jest możliwość aktualizacji aplikacji mobilnej na tablecie, a także oprogramowania układowego jednostki wykonawczej (firmware).
Sygnał EMG rejestrowany na urządzeniu jest na bieżąco przesłany na tablet w formie uśrednionego sygnału RMS. W aplikacji MyOnyx Mobile dokonuje się wizualizacja aktywności elektrycznej mięśni w ramach wybranego programu treningowego, czy po prostu dla celów oceny stanu aktywności mięśniowej. Aplikacja pozwala następnie na dogłębną analizę danych, wyliczenie statystyk i przygotowanie odpowiedniego raportu.
MyOnyx, to doskonałe narzędzie w rękach lekarzy i fizjoterapeutów wykonujących zabiegi treningowe u pacjentów z różnymi dysfunkcjami neurologicznymi, gdzie kluczowym czynnikiem jest właściwy "feedback" przy aktywowaniu wybranych grup mięśniowych.
MyOnyx pozwala na szybką i łatwą ocenę różnych aspektów aktywności mięśniowej pacjenta, m.in. napięcie spoczynkowe (przy nadreaktywności, spastyce itp.), szybkość działania, siła i wytrzymałość mięśni, stabilność nerwowo-mięśniowa, czy pewne funkcje motoryczne (równowaga, symetria, koordynacja).
MyOnyx bardzo łatwo i automatycznie łączy się z aplikacją MyOnyx Mobile na tablecie (po wcześniejszym, jednorazowym sparowaniu obu urządzeń). MyOnyx wraz z aplikacją na tablecie zawsze działają razem jako jeden system, chyba że wykorzystujemy samą jednostkę MyOnyx jako samodzielny elektrostymulator 4-kanałowy.
Do urządzenia MyOnyx można dokupić ponadto moduł ciśnieniowy do wykonywania biofeedback'u ciśnieniowego z zastosowaniem pneumatycznej sondy dopochwowej, co w porównaniu z elektromiografią jest często lepszą metodą oceny faktycznej sprawności mięśni dna miednicy.
MyOnyx jest rozwiązaniem bardzo elastycznym, które można skonfigurować w miarę upływu czasu do różnych potrzeb terapeutycznych.
Wskazania do stosowania:
- Leczenie nietrzymania moczu typu wysiłkowego, z parcia lub typu mieszanego, ostrego i ciągłego, w którym hamowanie mięśnia wypieracza poprzez mechanizmy odruchowe, może poprawić kontrolę moczu.
- Ocena aktywności EMG dna miednicy i mięśni dodatkowych, takich jak brzuch lub pośladek, podczas leczenia nietrzymania moczu.
- Biofeedback, relaksacja i reedukacja mięśni.
- Relaksacja skurczy mięśniowych, m.in.:
- spastyczność i inne napięcia mięśni,
- przewlekły ból, w tym syndrom chronicznego zmęczenia,
- dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych (TMJ).
- Rehabilitacja po udarze mózgu poprzez reedukację mięśni.
- Zapobieganie lub opóźnianie atrofii przy nieużywaniu mięśni.
- Zwiększenie miejscowego krążenia krwi.
- Natychmiastowa pooperacyjna stymulacja mięśni łydek w celu zapobiegania zakrzepicy żylnej.
- Utrzymanie lub zwiększenie zakresu ruchu.
- Zmniejszenie bólu, zarówno ostrego, jak i przewlekłego.
System MyOnyx może być stosowany wyłącznie pod nadzorem lekarza i tylko u osób w wieku powyżej 5 lat, przy następujących stanach chorobowych:
- Nietrzymanie moczu z wypadaniem narządów miednicy (POP) u młodych kobiet, dysfunkcje seksualne i bóle miednicy, osoby starsze z nietrzymaniem stolca/moczu, kobiety po porodzie i mężczyźni po prostatektomii.
- Dziecięce porażenie mózgowe (trwałe zaburzenia ruchowe).
- Urazy neurologiczne, jak urazowe uszkodzenie mózgu, udar lub uszkodzenie rdzenia kręgowego, z brakiem zdolności do odpowiedniej rekrutacji lub dezaktywacji/odcięcia mięśni hipertonicznych i/lub z niedowładem połowiczym (osłabieniem jednej całej strony ciała) i/lub opadaniem stopy.
- Deficyty neurologiczne, przewlekłe bóle, schorzenia i urazy układu mięśniowo-szkieletowego, stany pooperacyjne oraz urazy.
Charakterystyka aplikacji MyOnyx Mobile:
- Wymagania minimalne tabletu:
- Szerokość ekranu: minimum 7 cali.
- Android w wersji 6 lub nowszej.
- Bluetooth 4.1
- Połączenie z internetem (np. przez WiFi lub kartę SIM).
- Obsługa trzech rodzajów sesji zabiegowych:
- Biofeedback (2 kanały)
- Stymulacja (4 kanały, w tym tryb 2+2)
- ETS (2 kanały)
- Rodzaje sesji biofeedback:
- Synchroniczna - oba kanały jednocześnie.
- Naprzemienna - raz jeden kanał, raz drugi.
- Otwarta - tylko faza pracy bez odpoczynku. Może być stosowana np. na początku terapii w celu oswojenia się z metodą zabiegu (mniej stresująca dla pacjenta).
- Progi biofeedback:
- Możliwe oddzielnie progi dla każdego kanału.
- Warunek celu "powyżej" (napinanie mięśni) lub "poniżej" (rozluźnianie). Można ustawić też próg automatyczny, gdy pacjent ma problem zarówno z napięciem, jak i z rozluźnieniem mięśni (próg dostosowuje się do poziomu sukcesów pacjenta).
- Możliwość zdefiniowania progów statycznych (ręcznych lub automatycznych) oraz dynamicznych (losowe, tzw. "skaczące progi").
- Do wyboru 4 rodzaje widoków biofeedback:
- Wykres liniowy,
- Wykres słupkowy,
- Animacja (do wyboru 4 proste animacje) - zalecane szczególnie przy rehabilitacji u dzieci.
- Wzorzec (nadążanie w obszarze preinstalowanego lub samodzielnie zdefiniowanego przebiegu).
- Rodzaje sesji ETS:
- Synchroniczna - faza pracy i odpoczynku jednocześnie na obu kanałach.
- Naprzemienna - raz jeden kanał, raz drugi.
- Fazy pracy ETS:
- Skończona - brak stymulacji przy nieosiągnięciu progu podczas fazy pracy.
- Nieskończona - faza pracy trwa tak długo, aż pacjent osiągnie próg.
- Progi ETS:
- Bez progu,
- "Powyżej",
- Automatyczne dostosowanie (inne dla fazy skończonej i inne dla nieskończonej).
- Funkcja automatycznego skalowania wykresu oraz możliwość zróżnicowania skali dla każdego kanału.
- Funkcja MVC (poziom najwyższego skurczu pacjenta) przydatna do wyznaczania wysokości progów.
- Raport końcowy:
- W sumie 11 parametrów statystycznych.
- Możliwość uzupełnienia wykresu własnymi znacznikami opisowymi.
- Możliwość wydruku na drukarce (jeśli została skonfigurowana).
- Eksport do pdf i udostępnienie do innych aplikacji (np. email).
- Możliwość tworzenia programów własnych.
- Ewidencja pacjentów (imię, nazwisko i numer ID) z historią wszystkich sesji zabiegowych (baza danych znajduje się wyłącznie na tablecie bez możliwości eksportu).
- Ochrona dostępu:
- Uruchomienie aplikacji poprzez logowanie na konto użytkownika (lekarza).
- Wymagane podanie hasła przy każdym uruchomieniu aplikacji.
- Możliwość utworzenia wielu kont użytkowników.
- Możliwość ustawienia polskiej wersji językowej.
Specyfikacja jednostki wykonawczej MyOnyx:
- Nowoczesny design z dużym wyświetlaczem LCD zintegrowanym z panelem przycisków sterujących.
- Lekko gumowany tył obudowy ułatwia trzymanie urządzenia w dłoni.
- Pamięć wewnętrzna 8 GB.
- 4 kanały (A, B, C, D) z różnymi kombinacjami zabiegów:
- A i B - do EMG, elektrostymulacji i opcjonalnego biofeedbacku ciśnieniowego.
- C i D - tylko do elektrostymulacji.
- Odrębne wyjście do elektrody uziemiającej (REF).
- Preinstalowane programy elektrostymulacji - tryb autonomiczny.
- Tryb zabiegów podwójnych.
- Możliwość edycji i dowolnego dostosowania programów.
- Programy można uruchamiać od razu bez konieczności wyboru pacjenta (kliknij i wykonaj).
- Możliwość łączenia do 4 urządzeń w łańcuch (daisy-chaining), aby zwiększyć liczbę kanałów stymulacji.
- Możliwość ustawienia polskiej wersji językowej.
Specyfikacja EMG:
- Próbkowanie
- sygnału surowego (RAW): 2048 próbek/sekundę.
- sygnału uśrednionego (RMS): 20 próbek/sekundę.
- Zakres pomiarowy i szerokość pasma:
- RAW: ±6250 μV, 12–1600 Hz (sprzętowy filtr wycięcia 50/60 Hz)
- RMS: 0-4420 μV, 20-500 Hz (filtr pasmowo-przepustowy)
- Dokładność: ±3% lub ±1 μV (szum: < 1 μVrms)
- CMRR > 100 dB.
UWAGA: Aby zapewnić odpowiednią jakość sygnału EMG, do detekcji sygnałów EMG zaleca się stosować jednorazowe elektrody samoprzylepne używane powszechnie w elektromiografii powierzchniowej lub w badaniach EKG.
Specyfikacja elektrostymulacji
NMES - elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa (EMS):
- Programy:
- Wzmacnianie małych mięśni
- Wzmacnianie dużych mięśni
- Krążenie
- Zanik mięśni
- Wytrzymałość
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu
- Nietrzymanie moczu "z parcia"
- Rodzaj emisji:
- Synchroniczna (oba kanały jednocześnie)
- Naprzemienna (raz jeden kanał, raz drugi)
- Regulacja intensywności: : 1-100 mA.
- Zakres zmian częstotliwości: 5-80 Hz.
- Zakres zmian szerokości impulsów: 150-400 µs.
TENS - elektrostymulacja przeciwbólowa:
- Programy:
- Ból ostry
- Ból przewlekły
- Wzorce stymulacji:
- Uderzenia (BURST)
- Ciągły
- Modulacja częstotliwości
- Niska częstotliwość + modulacja amplitudy
- Wysoka częstotliwość + modulacja amplitudy
- Regulacja intensywności: 1-100 mA. MET: 1-600 μA.
- Zakres zmian częstotliwości: 1-150 Hz.
- Zakres zmian szerokości impulsów: 50-250 µs.
MET - elektrostymulacja mikroprądami:
- 1 program ogólny.
- Regulacja intensywności: 1-600 μA.
- Częstotliwość: 0,5 Hz.
- Szerokość impulsów: 500 ms.
Zawartość zestawu:
- Jednostka główna MyOnyx.
- Zasilacz sieciowy.
- 4 przewody do elektrostymulacji/EMG.
- 1 przewód referencyjny EMG (REF) z końcówką do elektrod zatrzaskowych ("snap").
- 3 elektrody samoprzylepne UniGel do EMG.
- 4 adaptery snap/pin2mm (gdy stosujemy elektrody zatrzaskowe również przy stymulacji).
- 4 elektrody samoprzylepne 5x5 cm pin 2mm.
- Etui na zamek błyskawiczny.
- Instrukcja obsługi w języku polskim.
Instrukcja obsługi aplikacji MyOnyx Mobile (PL)
Przeciwwskazania elektrostymulacji:
- Rozrusznik serca.
- Padaczka.
- Nowotwory w miejscu stosowania.
- Ciąża.
Urządzenie zaopatrzone jest w niewielki zestaw elektrod wielokrotnego użytku dla jednej osoby. Każda elektroda wystarcza na ok. 20-25 aplikacji przy prawidłowym użytkowaniu.
Z tego względu zalecamy zaopatrzyć się w dodatkowe elektrody od razu przy zakupie elektrostymulatora, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów dostawy w najbliższej przyszłości.
Ponadto:
- Warto przeczytać:
- Produkt jest przeznaczony wyłącznie dla lekarzy lub fizjoterapeutów!
- Nie stosować podczas prowadzenia pojazdów, obsługiwania maszyn lub podobnych czynności wymagających kontroli mięśni.
- Nie stosować w przypadku występowania w leczonym obszarze: czynnej lub podejrzewanej choroby nowotworowej lub niezdiagnozowanego bólu o podłożu nowotworowym.
- Nie stosować jednocześnie ze szpitalnym sprzętem diagnostycznym/terapeutycznym wysokiej częstotliwości. Może to spowodować oparzenia w miejscu umieszczenia elektrod i możliwe uszkodzenie urządzenia.
- Nie należy używać elektrod z przodu szyi. Stymulacja z przodu szyi może wpływać na częstość akcji serca lub powodować skurcz gardła.
- Stymulacja nie powinna być stosowana w poprzek lub przez głowę, bezpośrednio na oczach, na ustach, z przodu szyi (zwłaszcza na zatoce szyjnej) lub na górnej części pleców lub na wysokości serca.
- Należy zachować ostrożność u osób z zaburzeniami krzepnięcia, ponieważ stymulacja może zwiększyć napływ krwi do stymulowanego obszaru.
- Należy zachować ostrożność jeśli użytkownik poddał się niedawno zabiegowi chirurgicznemu. Stymulacja może zakłócić proces gojenia.
- Nie należy zezwalać bez nadzoru specjalisty medycznego lub odpowiednio przeszkolonej osoby dorosłej na stosowanie produktu przez dzieci ani przez jakiekolwiek inne osoby, które nie są w stanie zrozumieć instrukcji obsługi, z zaburzeniami funkcji poznawczych, np. z chorobą Alzheimera lub z demencją
- Przechowywać z dala od dzieci poniżej 5 roku życia. Długie przewody doprowadzeniowe i zasilające stanowią ryzyko uduszenia u niemowląt.
- Długotrwałe stosowanie zbyt wysokiej intensywności stymulacji może spowodować przeciążenie/uszkodzenie mięśni lub stan zapalny tkanek.
- Produkt nie jest przeznaczony do stosowania w połączeniu z łatwopalnymi środkami znieczulającymi lub substancjami łatwopalnymi, a także w środowisku bogatym w tlen.
- Nie należy zanurzać urządzenia w wodzie ani używać w pobliżu źródeł wysokiej wilgotności lub nadmiernego ciepła.
- Nie należy ignorować jakiejkolwiek reakcji alergicznej na elektrody: jeśli wystąpi podrażnienie skóry, należy zaprzestać stosowania aparatu.
- Nie należy używać tego urządzenia z przewodami lub elektrodami innymi niż te zalecane przez producenta.
- Nie należy używać ustawień wysokiej intensywności, jeśli elektrody są mniejsze niż 50 x 50 mm
- Nie umieszczaj elektrod na skórze, która nie ma normalnego czucia lub na uszkodzonej skórze.
TENS - przeciwbólowa
EMS - nerwowo-mięśniowa
INF - interferencyjna
MET - mikroprądy
HVPS - wysokonapięciowa
Liczba kanałów. Jeden kanał dotyczy jednego obszaru stosowania.
Rodzaj połączenia pomiędzy elektrodą, a przewodem doprowadzającym. Okręśla rodzaj elektrod, jakie można podłączyć do elektrostymulatora.
Sposób zasilania urządzenia
Gwarancja na produkt liczona od daty zakupu.
Kody w różnych klasyfikacjach produktowych