Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bóle stawów


Bóle stawów dotykają ok. 30% populacji. Wynikają one z wielu różnych schorzeń, ale w przeważającym stopniu są to schorzenia o charakterze zapalnym (reumatyzm) oraz zwyrodnieniowym. Przyczyną bólu stawu bywają również urazy i przeciążenia, spotykane szczególnie u sportowców, czy u osób cierpiących na otyłość.
Leczenie bólu stawów jest w wielu przypadkach złożone i obejmuje zwykle stosowanie odpowiednich leków przeciwbólowych, zabiegi chirurgiczne, czy zabiegi fizjoterapeutyczne, w tym elektrostymulację i terapię ultradźwiękami.

Leczenie bólu stawów metodą TENS

Jedną z zalecanych przez wielu lekarzy metod leczenia bólów układu kostno-stawowego i mięśniowego jest stymulacja prądami TENS, od lat stosowana w klinikach i zakładach rehabilitacji, a od niedawna możliwa do stosowania również w warunkach domowych za sprawą przenośnych elektronicznych aparatów.
  • TENS nie leczy przyczyn bólu, ale bardzo skutecznie uśmierza ból i ogranicza cierpienie.
Jest przy tym metodą bardzo bezpieczną i doskonałym uzupełnieniem terapii farmakologicznych. W wielu przypadkach może w zupełności zastąpić leki przeciwbólowe, także te z komponentą przeciwzapalną, które przy dłuższym stosowaniu są szkodliwe dla organizmu.
Terapia TENS nie posiada praktycznie żadnych działań niepożądanych. W zależności od charakterystyki impulsów, stymuluje dwa naturalne procesy fizjologiczne odpowiedzialne za mniejsze odczuwanie bólu:
  • uwalnianie endorfin (naturalnych substancji przeciwbólowych) oraz
  • blokowanie bodźców bólowych dochodzących do mózgu i wywołujących wrażenia bólu - blokada bramki bólowej.

Przenośne aparaty TENS

Są to wysokiej klasy, nowoczesne urządzenia zasilane bateryjnie (czasami dodatkowo przez zasilacz ścienny), które wystarczy podłączyć do elektrod nałożonych w okolicach bolących stawów. Cały zabieg może trwać do 20 minut, a efekt przeciwbólowy utrzymuje się od kilkunastu minut do kilku godzin w zależności od wybranego programu i miejsca przyłożenia elektrod.

Elektrostymulator TENS posiada zazwyczaj kilka programów zabiegowych. Ich wybór zależy w pewnym stopniu od charakteru bólu, ale przede wszystkim służy on różnicowaniu stymulującego sygnału w celu przeciwdziałania habituacji, czyli przyzwyczajaniu się organizmu do bodźca. Jeżeli chcemy wybrać aparat TENS do długotrwałej terapii przeciwbólowej, wówczas powinniśmy szukać aparatu o jak największych możliwościach kształtowania różnych rodzajów impulsów, czy to różnymi programami, czy możliwościami indywidualnego programowania parametrów impulsu.

Inne przeciwbólowe rodzaje elektrostymulacji

Metoda TENS polega na pobudzaniu nerwów sensorycznych i działa głównie objawowo. W fizykoterapii wykorzystuje się z powodzeniem również inne właściwości prądu elektrycznego działające leczniczo na organizm ludzki. Na większą uwagę zasługują tu prądy interferencyjne oraz mikroprądy.

Prądy interferencyjne charakteryzują się tym, że działają w głębszych warstwach tkanki i bardziej punktowo. Intensyfikują one lokalne krążenie krwi oraz limfy, co ma istotny wpływ na ograniczenie stanu zapalnego oraz obrzęków.

Mikroprądy zaś, oddziałują na procesy zachodzące w komórkach, przede wszystkim zwiększają produkcję ATP odpowiedzialnego za zaopatrzenie komórek w energię. Terapia mikroprądami przyspiesza procesy naprawcze tkanek i gojenie się ran. Doprowadza do wielu korzystnych zmian na poziomie komórkowym zmniejszających dolegliwości bólowe.

 

Najbardziej popularne elektrostymulatory przeciwbólowe

Poniżej znajduje się opis wybranych przenośnych aparatów do elektrostymulacji 2-kanałowej, cieszących się najlepszą opinią wśród pacjentów i lekarzy.


 

Elektrostymulator SaneoTENS Aparat Saneo TENS na bóle stawów

Jeden z najbardziej zaawansowanych modeli wśród podręcznych urządzeń TENS. Wyprodukowany przez niemiecką firmę tic Medizinetechnik. Posiada w sumie 19 programów zabiegowych, w tym 3 całkowicie programowalne, co umożliwia samodzielne różnicowanie charakteru stymulacji.

Nowoczesny, wysokiej jakości aparat TENS dedykowany do użytku domowego.

 


Elektrostymulator FlexiStim Elektrostymulator FlexiStim

Zaawansowany aparat do elektrostymulacji przeciwbólowej posiadający oprócz stymulacji TENS jeszcze możliwość stymulacji prądami interferencyjnymi, mikroprądami i stymulacji EMS. Unikalną funkcją aparatu jest terapia mikroprądami (MET), która stymuluje procesy naprawcze i regeneracyjne chorych tkanek oraz posiada działanie przeciwzapalne.

Z uwagi na zaawansowane możliwości, FlexiStim powinien być stosowany po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.


 

Stosowanie elektrod TENS przy bólach stawów

Najczęściej spotykanym w elektrostymulacji rodzajem elektrod są elektrody mocowane na skórze, zwykle w formie plastrów samoprzylepnych posiadających warstwę żelu przewodzącego prąd. W celu przeprowadzenia zabiegu, potrzebne są przynajmniej dwie takie elektrody samoprzylepne, ale większość elektrostymulatorów umożliwia stymulację za pomocą dwóch par elektrod (2 kanały), czyli w sumie dwóch wybranych obszarów.

W przypadku stymulacji przewidzianej do leczenia bólów stawów dłoni, stopy, czy kolana, można stosować elektrody tekstylne elektrody tekstylne w formie rękawicy, skarpety, czy opaski. Elektrody tekstylne są nie tylko bardzo wygodne w stosowaniu, ale posiadają też dużo dłuższy okres eksploatacji.
Elektrostymulacja przy użyciu elektrod tekstylnych wykorzystuje z reguły tylko jeden kanał. Rękawica, czy skarpeta stanowi wtedy jeden biegun obwodu prądowego, a drugim biegunem jest elektroda samoprzylepna, którą należy przykleić na przedramię lub na podudziu.




Terapia ultradźwiękami

Stosowanie ultradźwięków w leczeniu bólu stawów jest metodą bardzo popularną w zabiegach fizykoterapii a dzięki małym urządzeniom przenośnym, można tego rodzaju zabiegi wykonywać w domu.
Przykładem takiego rozwiązania jest aparat ultradźwiękowy Globus Lipozero Excel.

Mamy tu do czynienia z dwojakim działaniem. Pierwszym z nich jest fonoforeza, czyli wprowadzanie do organizmu poprzez skórę środków farmakologicznych (w tym przeciwbólowych czy przeciwzapalnych) za pomocą ultradźwięków. Nałożony na skórę lek wystarczy rozmasować za pomocą głowicy aparatu ultradźwiękowego, dzięki czemu znacznie zwiększy się szybkość i głębokość absorpcji leku przez tkanki, co poprawi efektywność działania leku.

Drugim rodzajem działania ultradźwięków jest korzystny wpływ fali dźwiękowej o dużej częstotliwości na tkanki. Przede wszystkim, ultradźwięki intensyfikują reakcje chemiczne na poziomie komórkowym, zwiększają przepuszczalność błony komórkowej i odkształcają strukturę cząsteczkową tkanek doprowadzając do ich rozmiękczenia (działanie sklerolityczne). Mikromasaż ultradźwiękami wywołuje efekt rozgrzania tkanek i zwiększa lokalną cyrkulację płynów ustrojowych. Wszystko to korzystnie wpływa na procesy regeneracyjne i działa przeciwzapalnie.

 

 

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 1190 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-04-12
Otrzymalem dokladnie to co zamowilem. Wszystko przebieglo poprawnie.
2021-03-31
Ok
pixel