System do rehabilitacji dłoni XFT-2003EA H2 z biofeedback EMG
Zaawansowane urządzenie medyczne do rehabilitacji dłoni u osób po udarze i innych zaburzeniach neurologicznych. Nowej generacji (H2) model XFT-2003EA oferuje skuteczną terapię służącą odbudowie sprawności ręki w oparciu o biofeedback EMG oraz elektrostymulację FES/EMS.
Urządzenie przyspiesza proces rehabilitacji i pozwala pacjentowi lepiej kontrolować mięśnie, które uległy osłabieniu lub utraciły sprawność. Ćwiczenia wykonywane są z większą przyjemnością i przy większej indywidualizacji programu rehabilitacji. Dzięki wielu trybom treningowym i interaktywnym grom dostępnym w opcjonalnej aplikacji mobilnej (na system iOS), pacjent aktywnie uczestniczy w procesie rehabilitacji.
Istotną cechą urządzenia jest możliwość samodzielnego stosowania go w domu, praktycznie bez ograniczeń, co powinno przyspieszyć czas rehabilitacji.
Jak działa system XFT-2003EA H2?
Urządzenie wykorzystuje dwie technologie:
- Biofeedback EMG - precyzyjnie monitoruje aktywność mięśni przedramienia poprzez pomiar sygnału EMG na powierzchni skóry (sEMG). Siła EMG jest wyświetlana na ekranie w czasie rzeczywistym i analizowana przez wbudowany mikroprocesor.
- Elektrostymulacja FES/EMS - polega na emisji delikatnych impulsów elektrycznych w celu wywołania skurczu mięśniowego. EMS wspomaga wysiłek pacjenta podczas próby poruszenia dłonią, co potęguje działanie biofeedbacku. Niezależnie od tego, EMS jest też skuteczną metodą wzmacniania i rozbudowy mięśni.
Połączenie obu metod czyni XFT-2003EA potężnym narzędziem rehabilitacyjnym, które umożliwia pacjentom lepsze zrozumienie i kontrolowanie swojej aktywności mięśniowej. Wspiera to procesy neuroplastyczności, co jest kluczowe w przywracaniu funkcji motorycznych po urazach lub chorobach neurologicznych. Działanie tego mechanizmu obrazuje poniższy diagram.
Mózg wysyła do mięśni sygnał polecenia wykonania ruchu ręką (1), ale bodziec ten jest zbyt słaby, aby pobudzić odpowiedni mięsień do skurczu. Sparaliżowany w ten sposób mięsień jest jednak w stanie wysłać minimalny sygnał EMG, co jest wykrywane przez zainstalowane na ręce urządzenie (2), które wyzwala stymulację elektryczną (3). Gdy impulsy elektryczne pobudzą mięsień odpowiedzialny za skurcz, ręka wykona ruch (4).
Każdy taki udany skurcz, zwłaszcza gdy jest powtarzany, wzmacnia odpowiednie połączenia synaptyczne między neuronami w mózgu i rdzeniu kręgowym. Dochodzi do konsolidacji pamięci ruchowej, co jest kluczowe dla tworzenia się tzw. engramów (5), czyli śladów pamięciowych w korze mózgowej odpowiedzialnych za konkretne wzorce ruchowe.
Przy prawidłowej terapii, co wymaga wystarczającej liczby powtórzeń, ruch staje się z stopniowo bardziej automatyczny i wymaga mniej świadomego wysiłku. Mózg tworzy i wzmacnia wzorce motoryczne, które można łatwo odtworzyć w przyszłości. Innymi słowy, kiedy pacjent ćwiczy ruch przy użyciu biofeedbacku EMG, mózg modyfikuje swoje struktury, aby lepiej wykonywać ten ruch.
Co jest istotne dla sukcesu terapii, pacjent widzi w czasie rzeczywistym, jak jego mięśnie reagują, co motywuje do dalszej pracy nad poprawą funkcji ruchowych. Precyzyjne monitorowanie aktywności mięśni poprzez pomiar sygnału EMG umożliwia ponadto dokładne śledzenie postępów rehabilitacji. Stosowaniu urządzenia w długoterminowej rehabilitacji sprzyja również sama elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa (EMS), która wzmacnia mięśnie i przeciwdziałania atrofii.
Programy terapeutyczne
XFT-2003EA H2 oferuje pięć trybów zabiegowych, które należy zastosować w zależności od stanu choroby i etapu leczenia.
Program NMES
Jest to klasyczna elektrostymulacja EMS. Mięśnie są stymulowane elektrycznie, aby wywołać skurcz, niezależnie od tego, czy pacjent samodzielnie próbuje aktywować mięśnie, czy nie. Program NMES jest bardziej stosowany we wczesnych fazach rehabilitacji, aby zapobiegać zanikowi mięśni i poprawić krążenie w tkankach. Stymulacja powoduje cykliczne skurcze i rozluźnienia, co wzmacnia mięśnie i poprawia ich wytrzymałość, ale nie ma tu aktywnego komponentu nauki kontroli mięśniowej.
Program EMG
Mierzy i rejestruje aktywność elektryczną generowaną przez mięśnie podczas ich skurczu. EMG (elektromiografia) różni się od programów PAS i NMES tym, że nie jest techniką stymulacji mięśni, ale metodą monitorowania aktywności mięśniowej poprzez jej wizualizację. EMG jest używane do oceny, jak dobrze mięśnie są aktywowane, ile siły generują, i jak skoordynowana jest ich praca. Dzięki temu można ocenić funkcjonowanie mięśni w czasie rzeczywistym. Wizualizacja aktywności EMG pokazuje pacjentowi, kiedy i jak jego mięśnie są aktywowane, co jest szczególnie przydatne przy reedukacji mięśni i pomaga nauczyć się prawidłowego napinania mięśni.
Program ETS
ETS (EMG Triggered Stimulation) jest używany do stymulowania mięśni, gdy siła sygnału przekroczy określony próg. Oznacza to, że impuls elektryczny jest nagrodą za osiągnięcie określonego poziomu aktywności mięśniowej. W programie ETS, pacjent stara się samodzielnie aktywować mięśnie, a urządzenie automatycznie wzmacnia siłę skurczu. ETS jest odpowiedni dla pacjentów, którzy mają już pewien poziom kontroli nad mięśniem i są w stanie osiągnąć próg aktywacji. Podobnie, jak w programie NMES, celem ETS jest również wzmocnienie mięśni.
Program PAS
PAS (Power Assistant Stimulation), to nowego rodzaju program wspomagający pacjenta w generowaniu siły mięśniowej. W odróżnieniu od ETS, wartość progu aktywacji w programie PAS jest ustawiona na bardzo niską wartość, a siła (amplituda i czas trwania) stymulacji zależy wprost proporcjonalnie od siły sygnału EMG. W praktyce oznacza to, że nawet przy niewielkiej aktywacji mięśni, urządzenie zaczyna dostarczać stymulację elektryczną, wspomagając ruch pacjenta od samego początku do końca. Stymulacja jest tutaj dostosowana do potrzeb pacjenta i pomaga w rozwijaniu siły mięśniowej poprzez aktywne wspomaganie. PAS tworzy bardziej naturalne wzorce motoryczne, co sprzyja szybszej i prawidłowej odbudowie nowych połączeń neuronalnych w mózgu. Odpowiedni również w sytuacjach, gdy mięśnie są zbyt słabe, aby samodzielnie wywołać pełny skurcz.
Program GAME
Polega na uczestnictwie w grze interaktywnej, gdzie pacjent kontroluje przebieg gry wykorzystując technologię biofeedback EMG. Sygnały EMG, które odzwierciedlają skurcze i rozkurcze mięśni, są przekształcane na odpowiednie działania w grze wideo, np. ruch postaci w grze, podnoszenie przedmiotów, czy omijanie przeszkód. Gra dostarcza natychmiastowej informacji zwrotnej w postaci wyników, czy wizualnych nagród, co bardzo dobrze motywuje pacjenta do dalszej pracy. Wykonywane gier może prowadzić do lepszych i szybszych wyników rehabilitacji.
Korzystanie z programu GAME wymaga połączenia XFT-2003EA z zewnętrzną aplikacją zainstalowaną na iPodzie (aplikacja XFT-SEMG) lub iPhonie (aplikacja XFT Hand Rehab).
Charakterystyka techniczna XFT-2003EA H2:
- Zintegrowany design:
- Kompaktowa i ergonomiczna konstrukcja zapewniając komfort i łatwość użytkowania.
- Wysoki stopień ochrony przed wodą i pyłami.
- Ekran OLED prezentuje jasne i żywe efekty wizualne.
- Magnetyczny port ładowania - wygodne i szybkie podłączenie.
- Można stosować na lewą i prawą rękę.
- Metalowe elektrody zintegrowane z urządzeniem:
- Wykonane ze stali nierdzewnej klasy medycznej - wyjątkowa trwałość i efektywność stymulacji.
- Nie są już wymagane żadne dodatkowe elektrody i akcesoria eksploatacyjne.
- W sumie 3 elektrody w tym jedna elektroda referencyjna minimalizująca zakłócenia sygnału EMG.
- Komfortowy mankiet:
- Łatwy do czyszczenia.
- Pięć trybów pracy: Możliwość dostosowania terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta, z różnymi trybami stymulacji:
- NMES - elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa (EMS)
- ETS - uruchamia stymulację EMS, gdy poziom EMG przekroczy określony próg.
- PAS - uruchamia stymulację EMS, gdy tylko nastąpi skurcz mięśniowy.
- EMG - wyświetla siłę sygnału EMG (z rozdzielczością ≤2μV ) oraz słupek kolumnowy zgodnie z instrukcjami napinania/relaksacji.
- GAME (tylko przez aplikację) - zestaw 6 gier do treningu siły mięśni, treningu wytrzymałościowego i ćwiczeń koordynacji.
- Funkcje ułatwiające eksploatację:
- Automatycznie wyłączenie po 15 minutach nieaktywności.
- Wskaźnik luźnych elektrod.
- Wskaźnik niskiego stanu akumulatora (<10%).
- Sterowanie aplikacją "XFT-SEMG" (opcjonalnie):
- Daje pełną kontrolę nad terapią poprzez monitorowanie postępów leczenia i dostosowywanie programów oraz parametrów.
- W trybie NMES (EMS) do wyboru 42 programów fabrycznych i 8 programów własnych.
- Kompatybilna z iOS. Pełna funkcjonalność wymaga zainstalowania na tablecie iPod.
- Możliwość zainstalowania wersji "XFT Hand Rehab" na telefon iPhone, ale ograniczonej tylko do gier.
- Komunikacja przez Bluetooth.
- Wbudowany akumulator litowo-jonowy:
- Zapewnia ok. 9 godzin nieprzerwanej pracy.
- Czas ładowania: 3 godziny.
- Magnetyczny port ładowania z USB - wygodne i szybkie podłączenie.
Skład zestawu:
- Urządzenie XFT-2003EA H2.
- Zasilacz ścienny do ładowania akumulatora.
- Kabel USB do ładowania z wtyczką magnetyczną.
- Pojemnik na wodę z rozpylaczem (do zwilżania skóry).
Jak stosować XFT-2003EA?
Urządzenie należy założyć na rękę po uprzednim zwilżeniu skóry. Położenie urządzenia na ręce można dostosować, aby uzyskać większy wyprost palca albo nadgarstka, ewentualnie większe odchylenie łokciowe albo promieniowe. Dokładne usytuowanie urządzenia na ręce zalecamy skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Następnie wystarczy włączyć urządzenie i wybrać odpowiedni program zabiegowy: NMES, ETS, PAS, EMG lub GAME.
Instrukcja obsługi XFT-2003EA H2 (PL).
Wskazania do stosowania
- Udar mózgu z porażeniem połowiczym.
- Niepełny uraz rdzenia kręgowego.
- Osłabienie mięśni dłoni i nadgarstka.
- Porażenie kończyn górnych.
Kup indywidualnie lub do gabinetu
Urządzenie jest dedykowane do zastosowań w domu i może być nabywane indywidualnie przez pacjentów. Istnieje możliwość zakupu na raty lub dofinansowania PFRON (gdy jest orzeczenie o niepełnosprawności).
Urządzenie jest wodoodporne i może być czyszczone pod bieżącą wodą, dlatego może być również nabywane przez specjalistyczne gabinety fizjoterapii w celu wypożyczania pacjentom na czas rehabilitacji.
Przeciwwskazania:
- Rozrusznik serca lub inne noszone urządzenia medyczne z defibrylatorem lub o wysokiej częstotliwości,
- Gdy w przeszłości występowała dysrefleksja autonomiczna,
- Choroby skóry w miejscu stosowania, w tym krwotoki, stany zapalne i nowotwory złośliwe,
- Sytuacje, gdy skurcz mięśni może zakłócić proces gojenia,
- Brak przytomności.