Boso ABI-system 100 do oznaczania wskaźnika ABI + PWV
Nowość na rynku technologii badań przesiewowych i pomiaru ciśnienia krwi! Zapewnia prosty sposób określania wskaźnika kostkowo-ramiennego (ABI-Ankle Brachial Index) dzięki zastosowaniu zupełnie nowej technologii opartej na pomiarze oscylometrycznym. W odróżnieniu od modelu podstawowego ABI-System 100, model ABI-System 100 PWV posiada dodatkowo oprogramowanie wzbogacone o pomiar prędkości fali tętna (PWV).
Boso ABI-system 100 PWV, to rewolucyjny aparat, który nie wymaga obsługi przez lekarza. Badanie może być prowadzone przez asystentkę medyczną, a cały pomiar jest w pełni zautomatyzowany. System mierzy ciśnienie krwi symultanicznie na czterech kończynach. Badanie jest łatwe do wykonania i dokładne. Zebrane pomiary są zapisywane i oceniane przez mikroprocesor. Wyniki przekazywane są przewodem USB do komputera, gdzie są analizowane przez program dołączony do systemu.
Na podstawie zmierzonego wskaźnika ABI, system pozwala na odpowiednią klasyfikację PAD/PAOD (miażdżyca zarostowa tętnic). System dokonuje jednocześnie pomiar szybkości fali tętna (PWV).
Pomiar współczynnika kostkowo-ramiennego jest pozbawiony wad pomiaru współczynnika TBI, który wykonywany m.in. na paluchu i nie może być często wykonywany przy zaawansowanej miażdżycy naczyń kończyn dolnych. Zmiany miażdżycowe dotyczą najbardziej dystalnych naczyń (np. w cukrzycy), więc pomiar ABI jest łatwiejszy (pomiar na tętnicach piszczelowych przedniej i tylnej, później podlegającym zmianom, niż naczynia palucha) i daje częściej pożądane wyniki.
Zastosowanie jednoczesnych pomiarów aż na czterech kończynach pozwala na uzyskanie większej dokładności pomiarów i lepszej interpretacji wyników. Urządzenie automatycznie informuje, gdy różnica ciśnień SYS i DIA na obu rękach oraz SYS na obu nogach przekroczy 19 mmHg, co ma znaczenie diagnostyczne.
Prędkość fali tętna jest obliczana na podstawie pomiaru czasu przejścia pulsu od ramienia do kostki wzdłuż ciała. Zmierzona wartość podawana jest w m/s (metry na sekundę). Funkcja PWV jest dostępna tylko w modelu boso-ABI system 100 PWV lub modelu podstawowym boso-ABI system 100 , po dokupieniu i zamontowaniu przez producenta modułu PWV.
Dlaczego ABI?
Miażdżyca zarostowa tętnic obwodowych (PAOD) jest często zwiastunem zdarzeń w układzie sercowo-naczyniowym z poważnymi konsekwencjami. Nawet w grupach wysokiego ryzyka, takich jak palacze, diabetycy i osoby starsze, PAOD jest często rozpoznawane zbyt późno.
Wskaźnik kostkowo-ramienny (ABI) pozwala na identyfikowanie PAOD z wysokim stopniem precyzji już na wczesnym jej etapie. Jest najbardziej zrozumiałą prognozą przewidywanego zawału serca, udaru mózgu i śmierci. Szczegółowa kontrola stanu zdrowia pacjenta powinna być uznawana za kompletną, dopiero po obliczaniu ABI.
Dlaczego boso ABI System 100?
Do tej pory ABI było tylko sprawdzane zwykle w przypadku podejrzenia choroby – ponieważ wiąże się z kosztem zatrudnienia lekarza do obsługi USG typu Doppler.
Boso ABI-system 100 oblicza tę kluczową wartość szybko, precyzyjnie i niezawodnie - bez Dopplera. Jego łatwość obsługi daje o wiele szersze zastosowania. To sprawia, że wczesne wykrycie schorzenia jest możliwe, nawet jeśli pacjent nie jest jeszcze doświadczony przez chorobę i nie ma żadnych objawów. Nowy aparat boso ABI-system 100 teraz sprawia, że jest to bardzo proste.
"Innowacyjna metoda stosowana przez boso ABI-system 100 tworzy szerokie zastosowanie do oznaczania ABI w praktyce medycznej, ponieważ badanie może być przeprowadzone w kilka minut bez żadnych specjalnych przygotowań. Lekarz i pacjent otrzymuje korzyści z tego zakres usług, które umożliwiają trafną diagnozę i wczesne ukierunkowane leczenie."
Prof. Curt Diehm
Dyrektor Departamentu Chorób Wewnętrznych i Kliniki Chorób Naczyń w Karlsbad-Langensteinbach, Uniwersytet w Heidelbergu, Niemcy
Szczegóły walidacji klinicznej:
Oscillometric measurement of ankle-brachial index in patients with suspected peripheral vascular disease: comparison with Doppler method
(Pomiar oscylometryczny wskaźnika kostkowo ramiennego u pacjentów z podejrzeniem choroby naczyń - porównanie z metodą Dopplera).
Wnioski: "Wyniki zautomatyzowanego oznaczania indeksu ABI metodą oscylometryczną doskonale korelują z pomiarami wykonanymi metodą Dopplera i mogą być uzyskane w krótszym czasie. Zgodność była szczególnie wysoka u skąpo-objawowych pacjentów bez cukrzycy."
Istniejące metody pomiaru z użyciem sondy Dopplera wymagają dużych umiejętności i doświadczenia, dlatego w większości przypadków mogą być przeprowadzone tylko przez lekarza.
Korzyścią z zastosowania boso ABI-system 100 jest to, że jest bardzo łatwy w obsłudze, dzięki czemu możliwym jest przeprowadzenie badania w kilka minut bez specjalnego przygotowania – wystarczy krótkie przeszkolenie i nie jest konieczna obecność lekarza.
Cena zakupu boso ABI-system 100 jest bardzo atrakcyjna i urządzenie zwraca się w stosunkowo krótkim czasie. Użycie urządzenie do rutynowych badań oznacza, że boso ABI-System może się również przyczynić się do zwiększenia dochodów.
Precyzja i wiarygodność
Boso ABI-System 100 pozwala na jednoczesny pomiar ciśnienia krwi na wszystkich czterech kończynach. Taki jednoczesny pomiar daje bardzo precyzyjne i wiarygodne wyliczenie wskaźnika ABI. Wadą istniejących metod, korzystających z metody ultradźwięków (Doppler), jest to, że pomiary musiały być brane pod rząd, więc mogą być zniekształcone przez wahania ciśnienia krwi.
Boso ABI-system 100 korzysta z metody oscylometrycznej, bez sondy Dopplera lub innych czujników. Dużą zaletą tej metody pomiaru jest to, że mankiety są bardzo łatwe do zamontowania na właściwej pozycji. Różnice w poszczególnych czasach pomiaru są minimalizowane przez inteligentną inflację systemu i regulację natężenia deflacji.
Oprogramowanie boso ABI
Raz zmierzone dane obliczane są automatycznie i przypisywane do wybranego pacjenta. Gdy dokonywane są obliczenia ABI, lekarz jest również informowany o innych ważnych danych dotyczących oceny stanu zdrowia pacjenta, np. indywidualne pomiary ciśnienia krwi na rękach i nogach, a także różnicy ciśnień „lewo-prawo” (zwężenie tętnicy podobojczykowej).
Dodatkowo, urządzenie jest w stanie wskazać na ewentualną obecność zaburzeń rytmu serca. Ponadto, szybki i łatwy przegląd stanu zdrowia pacjenta jest wspomagany poprzez podkreślenie w kolorze wszystkie wartości krytycznych.
Graficzne przedstawienie mierzonych danych zapewnia doskonały przegląd, szczególnie dla profili długoterminowych.
Wszystkie dane można wydrukować łatwo i prosto w dowolnym momencie.
Baza danych pacjenta ułatwia optymalne zarządzanie danymi pomiaru i pozwala połączyć ważne wskaźniki, które będą przeznaczone bezpośrednio do pomiarów.
Oprogramowanie może działać w wersji jednostanowiskowej lub wielostanowiskowej z serwerem w sieci szpitalnej. Dane mogą być eksportowane do arkusza Excel. Istnieje możliwość integracji z zewnętrznymi systemami przetwarzania danych medycznych (EPD) za pośrednictwem zbioru w formacie GDT.
Podsumowanie
Badanie wskaźnika ABI (kostkowo-ramiennego) jest jednym z podstawowych badań naczyń i powinno być wykonywane u każdego pacjenta z problemami naczyniowymi. Przystępna cena i prostota obsługi w powiązaniu z dokładnością wskazań powodują, że jest to sprzęt konkurencyjny z systemami wykorzystującymi metodę Dopplera pod każdym względem.
Boso ABI-system 100 jest zgodny z dyrektywami europejskimi, na których opiera się niemiecki "German Medical Devices Act" (znak CE: CE0124) i z europejską normą EN 1060, część 1: "nieinwazyjne sfigmomanometry - Wymagania ogólne" i część 3:"Wymagania dodatkowe dotyczące elektromechanicznych systemów do pomiaru ciśnienia krwi".
Kontrola kalibracji - najpóźniej co 2 lata - może być wykonane przez producenta, autoryzowany serwis producenta lub osoby, które spełniają wymagania przepisów prawnych regulujących funkcjonowanie urządzeń medycznych (niemieckie rozporządzenie: Medical Devices Operator punkt 6).
Instrukcja obsługi systemu Boso ABI 100 (PL).
Instrukcja obsługi i instalacji programu boso Profil Manager XD (PL)
Gwarancja na produkt liczona od daty zakupu.