Boso ABI-system 100 do oznaczania wskaźnika kostkowo-ramiennego
Nowość na rynku technologii badań przesiewowych i pomiaru ciśnienia krwi! Zapewnia prosty sposób określania wskaźnika kostkowo-ramiennego (ABI-Ankle Brachial Index) dzięki zastosowaniu zupełnie nowej technologii opartej na pomiarze oscylometrycznym.
Boso ABI-system 100, to rewolucyjny aparat, który nie wymaga obsługi przez lekarza. Badanie może być prowadzone przez asystentkę medyczną, a cały pomiar jest w pełni zautomatyzowany. System mierzy ciśnienie krwi symultanicznie na czterech kończynach. Badanie jest łatwe do wykonania i dokładne. Zebrane pomiary są zapisywane i oceniane przez mikroprocesor. Wyniki przekazywane są przewodem USB do komputera, gdzie są analizowane przez program dołączony do systemu.
Na podstawie zmierzonego wskaźnika ABI, system pozwala na odpowiednią klasyfikację PAD/PAOD (miażdżyca zarostowa tętnic).
Pomiar współczynnika kostkowo-ramiennego jest pozbawiony wad pomiaru współczynnika TBI, który wykonywany m.in. na paluchu i nie może być często wykonywany przy zaawansowanej miażdżycy naczyń kończyn dolnych. Zmiany miażdżycowe dotyczą najbardziej dystalnych naczyń (np. w cukrzycy), więc pomiar ABI jest łatwiejszy (pomiar na tętnicach piszczelowych przedniej i tylnej, później podlegającym zmianom, niż naczynia palucha) i daje częściej pożądane wyniki.
Zastosowanie jednoczesnych pomiarów aż na czterech kończynach pozwala na uzyskanie większej dokładności pomiarów i lepszej interpretacji wyników. Urządzenie automatycznie informuje, gdy różnica ciśnień SYS i DIA na obu rękach oraz SYS na obu nogach przekroczy 19 mmHg, co ma znaczenie diagnostyczne.
Dlaczego ABI?
Miażdżyca zarostowa tętnic obwodowych (PAOD) jest często zwiastunem zdarzeń w układzie sercowo-naczyniowym z poważnymi konsekwencjami. Nawet w grupach wysokiego ryzyka, takich jak palacze, diabetycy i osoby starsze, PAOD jest często rozpoznawane zbyt późno.
Wskaźnik kostkowo-ramienny (ABI) pozwala na identyfikowanie PAOD z wysokim stopniem precyzji już na wczesnym jej etapie. Jest najbardziej zrozumiałą prognozą przewidywanego zawału serca, udaru mózgu i śmierci. Szczegółowa kontrola stanu zdrowia pacjenta powinna być uznawana za kompletną, dopiero po obliczaniu ABI.
Dlaczego boso ABI System 100?
Do tej pory ABI było tylko sprawdzane zwykle w przypadku podejrzenia choroby – ponieważ wiąże się z kosztem zatrudnienia lekarza do obsługi USG typu Doppler.
Boso ABI-system 100 oblicza tę kluczową wartość szybko, precyzyjnie i niezawodnie - bez Dopplera. Jego łatwość obsługi daje o wiele szersze zastosowania. To sprawia, że wczesne wykrycie schorzenia jest możliwe, nawet jeśli pacjent nie jest jeszcze doświadczony przez chorobę i nie ma żadnych objawów. Nowy aparat boso ABI-system 100 teraz sprawia, że jest to bardzo proste.
"Innowacyjna metoda stosowana przez boso ABI-system 100 tworzy szerokie zastosowanie do oznaczania ABI w praktyce medycznej, ponieważ badanie może być przeprowadzone w kilka minut bez żadnych specjalnych przygotowań. Lekarz i pacjent otrzymuje korzyści z tego zakres usług, które umożliwiają trafną diagnozę i wczesne ukierunkowane leczenie."
Prof. Curt Diehm
Dyrektor Departamentu Chorób Wewnętrznych i Kliniki Chorób Naczyń w Karlsbad-Langensteinbach, Uniwersytet w Heidelbergu, Niemcy
Szczegóły walidacji klinicznej:
Oscillometric measurement of ankle-brachial index in patients with suspected peripheral vascular disease: comparison with Doppler method
(Pomiar oscylometryczny wskaźnika kostkowo ramiennego u pacjentów z podejrzeniem choroby naczyń - porównanie z metodą Dopplera).
Wnioski: "Wyniki zautomatyzowanego oznaczania indeksu ABI metodą oscylometryczną doskonale korelują z pomiarami wykonanymi metodą Dopplera i mogą być uzyskane w krótszym czasie. Zgodność była szczególnie wysoka u skąpo-objawowych pacjentów bez cukrzycy."
Istniejące metody pomiaru z użyciem sondy Dopplera wymagają dużych umiejętności i doświadczenia, dlatego w większości przypadków mogą być przeprowadzone tylko przez lekarza.
Korzyścią z zastosowania boso ABI-system 100 jest to, że jest bardzo łatwy w obsłudze, dzięki czemu możliwym jest przeprowadzenie badania w kilka minut bez specjalnego przygotowania – wystarczy krótkie przeszkolenie i nie jest konieczna obecność lekarza.
Cena zakupu boso ABI-system 100 jest bardzo atrakcyjna i urządzenie zwraca się w stosunkowo krótkim czasie. Użycie urządzenie do rutynowych badań oznacza, że boso ABI-System może się również przyczynić się do zwiększenia dochodów.
Precyzja i wiarygodność
Boso ABI-System 100 pozwala na jednoczesny pomiar ciśnienia krwi na wszystkich czterech kończynach. Taki jednoczesny pomiar daje bardzo precyzyjne i wiarygodne wyliczenie wskaźnika ABI. Wadą istniejących metod, korzystających z metody ultradźwięków (Doppler), jest to, że pomiary musiały być brane pod rząd, więc mogą być zniekształcone przez wahania ciśnienia krwi.
Boso ABI-system 100 korzysta z metody oscylometrycznej, bez sondy Dopplera lub innych czujników. Dużą zaletą tej metody pomiaru jest to, że mankiety są bardzo łatwe do zamontowania na właściwej pozycji. Różnice w poszczególnych czasach pomiaru są minimalizowane przez inteligentną inflację systemu i regulację natężenia deflacji.
Oprogramowanie boso ABI
Raz zmierzone dane obliczane są automatycznie i przypisywane do wybranego pacjenta. Gdy dokonywane są obliczenia ABI, lekarz jest również informowany o innych ważnych danych dotyczących oceny stanu zdrowia pacjenta, np. indywidualne pomiary ciśnienia krwi na rękach i nogach, a także różnicy ciśnień „lewo-prawo” (zwężenie tętnicy podobojczykowej).
Dodatkowo, urządzenie jest w stanie wskazać na ewentualną obecność zaburzeń rytmu serca. Ponadto, szybki i łatwy przegląd stanu zdrowia pacjenta jest wspomagany poprzez podkreślenie w kolorze wszystkie wartości krytycznych.
Graficzne przedstawienie mierzonych danych zapewnia doskonały przegląd, szczególnie dla profili długoterminowych.
Wszystkie dane można wydrukować łatwo i prosto w dowolnym momencie.
Baza danych pacjenta ułatwia optymalne zarządzanie danymi pomiaru i pozwala połączyć ważne wskaźniki, które będą przeznaczone bezpośrednio do pomiarów.
Oprogramowanie może działać w wersji jednostanowiskowej lub wielostanowiskowej z serwerem w sieci szpitalnej. Dane mogą być eksportowane do arkusza Excel. Istnieje możliwość integracji z zewnętrznymi systemami przetwarzania danych medycznych (EPD) za pośrednictwem zbioru w formacie GDT.
Podsumowanie
Badanie wskaźnika ABI (kostkowo-ramiennego) jest jednym z podstawowych badań naczyń i powinno być wykonywane u każdego pacjenta z problemami naczyniowymi. Przystępna cena i prostota obsługi w powiązaniu z dokładnością wskazań powodują, że jest to sprzęt konkurencyjny z systemami wykorzystującymi metodę Dopplera pod każdym względem.
Boso ABI-system 100 jest zgodny z dyrektywami europejskimi, na których opiera się niemiecki "German Medical Devices Act" (znak CE: CE0124) i z europejską normą EN 1060, część 1: "nieinwazyjne sfigmomanometry - Wymagania ogólne" i część 3:"Wymagania dodatkowe dotyczące elektromechanicznych systemów do pomiaru ciśnienia krwi".
Kontrola kalibracji - najpóźniej co 2 lata - może być wykonane przez producenta, autoryzowany serwis producenta lub osoby, które spełniają wymagania przepisów prawnych regulujących funkcjonowanie urządzeń medycznych (niemieckie rozporządzenie: Medical Devices Operator punkt 6).
Instrukcja obsługi systemu Boso ABI 100 (PL).
Instrukcja obsługi i instalacji programu boso Profil Manager XD (PL)
Gwarancja na produkt liczona od daty zakupu.