Kieszonkowy detektor przepływu SONOMED DOPPLER MD4 głowica 5 MHz
Kieszonkowy detektor przepływu (tzw. Pocket Doppler) krwi to poręczne i łatwe w obsłudze urządzenie diagnostyczne polskiej firmy Sonomed. Model ten wyposażony jest w głowicę o częstotliwości 5 MHz, która zapewnia lepszą penetrację w głąb tkanek, co umożliwia ocenę głębiej położonych naczyń tętniczych.
Urządzenie jest szczególnie polecane w sytuacjach, gdy przepływ w powierzchownych naczyniach jest niewykrywalny lub niedostateczny, np. u osób z grubą tkanką podskórną, obrzękami lub masywną budową ciała. Znajduje zastosowanie m.in. w:
- chirurgii naczyniowej – do oceny tętnic udowych i podkolanowych,
- ratownictwie medycznym i SOR – przy urazach i ocenie niedokrwienia kończyn,
- medycynie sportowej – przy ocenie przepływu w mięśniach głębokich,
- kontroli tętna przy słabej perfuzji obwodowej,
- pomiarze ABI – w szczególnych przypadkach, gdy wymagane jest badanie głębiej położonych naczyń (np. u pacjentów z obrzękiem limfatycznym).
Model ten dedykowany jest do:
- gabinetów specjalistycznych,
- oddziałów ratunkowych,
- zespołów wyjazdowych,
- a także jako uzupełnienie diagnostyki w warunkach domowych, gdy konieczna jest ocena głębszego ukrwienia.
Dla typowych zastosowań podologicznych, diabetologicznych lub ABI w obrębie stopy, zaleca się wersję z głowicą 8 MHz.
Podstawowe zalety detektora przepływu SONOMED DOPPLER MD4:
- Bardzo poręczny dzięki małym wymiarom.
- Doskonały, gdy wymagana jest szybka ocena drożności tętnic obwodowych przy słabym lub niewyczuwalnym tętnie.
- Może być z powodzeniem stosowany do badań przesiewowych i kontrolnych.
- Uniwersalna częstotliwość ultradźwiękowa 5MHz zapewnia dobrą czułość podczas badania drobnych powierzchownych naczyń jak i położonych na większych głębokościach.
- Niezawodne działanie.
- Głowica podłączana poprzez wysokiej klasy złącza zatrzaskowe.
- Cztery przyciski: do włączenia, do wyłączenia, do zmniejszania i zwiększania siły głosu.
- Zasilanie z wewnętrznego akumulatora 3,6 V.
- Funkcja automatycznego wyłączenia w przypadku kilkuminutowego braku sygnału (oszczędność akumulatora).
- Wbudowany głośnik o mocy 200 mW.
- Podłączenie słuchawek automatycznie wyłącza głośnik aparatu.
- Wymiary 17 x 7,5 x 2,5 cm.
- Waga 300 g.
- Urządzenie medyczne klasy IIA, certyfikat CE 2460.
- Gwarancja: 2 lata.
Jedną z istotnych zalet aparatu Sonomed Doppler MD4 jest możliwość pomiarów ciśnienia skurczowego w tętnicach kończyn dolnych, zwłaszcza stóp, gdy pulsacja w tych tętnicach nie jest wyczuwalna ani palpacyjnie, ani przy pomocy stetoskopu. Pozwala to ponadto na określenie stopnia zwężenia tętnicy poprzez wyznaczenie wskaźnika ciśnienia K/R - kostka/ramię (ABI). Zastosowanie sondy 5 MHz sprawdzi się przede wszystkim u bardziej otyłych pacjentów (z obrzękiem limfatycznym).
Głowica 5 MHz charakteryzuje się większą głębokością penetracji, dzięki czemu pozwala na ocenę przepływu w głębiej położonych tętnicach kończyn dolnych, takich jak tętnica udowa czy podkolanowa. Może być również przydatna w diagnostyce zatorów tętniczych i w przypadkach utrudnionej lokalizacji przepływu u pacjentów z obrzękami lub grubą warstwą tkanki podskórnej.
Do pomiaru wskaźnika ABI u typowych pacjentów a także do oceny krążenia w naczyniach powierzchownych lepszym wyborem będzie model z głowicą 8 MHz (MD4-CW8).
Instrukcja obsługi detektora przepływu Sonomed Doppler MD4 (PL)
Zawartość zestawu:
- walizeczka,
- detektor przepływu,
- sonda CW,
- ładowarka,
- słuchawki,
- żel USG,
- instrukcja obsługi.
Charakter sygnałów dźwiękowych
W przypadku zdrowych tętnic kończyn dolnych, sygnały posiadają zazwyczaj trzy rozróżnialne i występujące po sobie fazy: głośniejszą o wyższej częstotliwości (przypomina silny podmuch wiatru) i dwie cichsze o częstotliwości niższej. Gdy tętnice są zwężone w niewielkim stopniu, druga faza zanika, natomiast przy dużym zwężeniu (ponad 50 %) słyszalna jest jedynie pierwsza faza odpowiadającą skurczowi serca. Częstotliwość jest wtedy wysoka i przypomina syczenie.
Poniżej zwężenia, dźwięk ma charakter złożony i składa się z wysokich częstotliwości odpowiadających przyśpieszeniu przepływu przez zwężenie z nałożonym niskim, buczącym tonem, związanym z zaburzeniami przepływu za zwężeniem.
W tętnicach szyjnych opory przepływu są znacznie mniejsze niż w tętnicach nóg. Po pierwszej fazie słyszymy wtedy zazwyczaj ciągły "szum" dopplerowski, co odpowiada ciągłemu przepływowi w fazie rozkurczu. Sygnał ten jest większy w tętnicy szyjnej wewnętrznej, niż w tętnicy szyjnej zewnętrznej. W naczyniach zmienionych miażdżycowo faza rozkurczowa zmniejsza się (częstotliwość sygnału maleje) lub zanika całkowicie.
W przypadku lokalizacji zatorów w dużych tętnicach kończyn dolnych (np. tętnica udowa, podkolanowa i itp.), odbicie się krwi od zatoru wywołuje charakterystyczny sygnał dźwiękowy "plop". Poniżej zatoru sygnał dźwiękowy zanika.
W diagnostyce zakrzepicy żył kończyn dolnych, w zdrowych żyłach sygnał dopplerowski ma jednostajny "buczący" dźwięk przypominający czasami wolno falujący szum morza, zgodny z czynnością oddechową. W zakrzepicy nie stwierdza się przepływu poniżej zakrzepu a powyżej, w części dogłowowej żył, przepływ jest niezależny od rytmu oddechowego.
UWAGA: Model MD4 nie współpracuje z komputerem w celu np. wydrukowania raportu. Można co najwyżej wykorzystać wyjście AUDIO do przechwycenia sygnału w celu jego obróbki przez własne oprogramowanie. Możliwość wykonania wydruku oraz analizy i drukowania danych na komputerze posiada natomiast model SONOMED UD 48V.
To jest wyrób medyczny. Przeznaczony do stosowania wyłącznie przez osoby wykonujące zawód medyczny lub inne osoby uprawnione do jego używania zgodnie z przepisami obowiązującego prawa.
Używaj zgodnie z instrukcją obsługi lub etykietą.