Kieszonkowy detektor przepływu SONOMED DOPPLER MD4 głowica 5 MHz
Kieszonkowy detektor przepływu (tzw. Pocket Doppler) krwi jest niezwykle wygodnym i prostym w obsłudze urządzeniem do badań dopplerowskich polskiej firmy Sonomed. Umożliwia szeroki zakres diagnostyki naczyń szyjnych, zewnątrz-czaszkowych, kończyn dolnych i górnych. Wspomaga wyznaczanie wskaźnika kostkowo-ramiennego ABI. Dedykowany do gabinetów prywatnych, przychodni lekarskich oraz w domu chorego. Może być także stosowany w szpitalach.
Podstawowe zalety detektora przepływu SONOMED DOPPLER MD4:
- Bardzo poręczny dzięki małym wymiarom.
- Doskonały, gdy wymagana jest szybka ocena drożności tętnic obwodowych przy słabym lub niewyczuwalnym tętnie.
- Może być z powodzeniem stosowany do badań przesiewowych i kontrolnych.
- Uniwersalna częstotliwość ultradźwiękowa 5MHz zapewnia dobrą czułość podczas badania drobnych powierzchownych naczyń jak i położonych na większych głębokościach.
- Niezawodne działanie.
- Głowica podłączana poprzez wysokiej klasy złącza zatrzaskowe.
- Cztery przyciski: do włączenia, do wyłączenia, do zmniejszania i zwiększania siły głosu.
- Zasilanie z wewnętrznego akumulatora 3,6 V.
- Funkcja automatycznego wyłączenia w przypadku kilkuminutowego braku sygnału (oszczędność akumulatora).
- Wbudowany głośnik o mocy 200 mW.
- Podłączenie słuchawek automatycznie wyłącza głośnik aparatu.
- Wymiary 17 x 7,5 x 2,5 cm.
- Waga 300 g.
- Urządzenie medyczne klasy IIA, certyfikat CE 2460.
- Gwarancja: 2 lata.
Jedną z istotnych zalet aparatu Sonomed Doppler MD4 jest możliwość pomiarów ciśnienia skurczowego w tętnicach kończyn dolnych, zwłaszcza stóp, gdy pulsacja w tych tętnicach nie jest wyczuwalna ani palpacyjnie, ani przy pomocy stetoskopu. Pozwala to ponadto na określenie stopnia zwężenia tętnicy poprzez wyznaczenie wskaźnika ciśnienia K/R - kostka/ramię (ABI ).
Głowica 5MHz posiada bardzo dużą czułość, dzięki czemu pozwala na ocenę przepływu w tętnicach palcowych i w opuszkach palców zarówno rąk (w zespole Raynauda), jak i nóg (szczególnie u chorych z cukrzycą). Umożliwia również lokalizację zatorów w dużych tętnicach kończyn dolnych (tętnica udowa, podkolanowa i inne).
Dostępna jest również wersja 8 MHz (MD4-CW8) - do diagnostyki naczyń powierzchownych i o wolniejszej prędkości przepływu (w tym żylnego).
Instrukcja obsługi detektora przepływu Sonomed Doppler MD4 (PL)
Zawartość zestawu:
- walizeczka,
- detektor przepływu,
- sonda CW,
- ładowarka,
- słuchawki,
- żel USG,
- instrukcja obsługi.
Charakter sygnałów dźwiękowych
W przypadku zdrowych tętnic kończyn dolnych, sygnały posiadają zazwyczaj trzy rozróżnialne i występujące po sobie fazy: głośniejszą o wyższej częstotliwości (przypomina silny podmuch wiatru) i dwie cichsze o częstotliwości niższej. Gdy tętnice są zwężone w niewielkim stopniu, druga faza zanika, natomiast przy dużym zwężeniu (ponad 50 %) słyszalna jest jedynie pierwsza faza odpowiadającą skurczowi serca. Częstotliwość jest wtedy wysoka i przypomina syczenie.
Poniżej zwężenia, dźwięk ma charakter złożony i składa się z wysokich częstotliwości odpowiadających przyśpieszeniu przepływu przez zwężenie z nałożonym niskim, buczącym tonem, związanym z zaburzeniami przepływu za zwężeniem.
W tętnicach szyjnych opory przepływu są znacznie mniejsze niż w tętnicach nóg. Po pierwszej fazie słyszymy wtedy zazwyczaj ciągły "szum" dopplerowski, co odpowiada ciągłemu przepływowi w fazie rozkurczu. Sygnał ten jest większy w tętnicy szyjnej wewnętrznej, niż w tętnicy szyjnej zewnętrznej. W naczyniach zmienionych miażdżycowo faza rozkurczowa zmniejsza się (częstotliwość sygnału maleje) lub zanika całkowicie.
W przypadku lokalizacji zatorów w dużych tętnicach kończyn dolnych (np. tętnica udowa, podkolanowa i itp.), odbicie się krwi od zatoru wywołuje charakterystyczny sygnał dźwiękowy "plop". Poniżej zatoru sygnał dźwiękowy zanika.
W diagnostyce zakrzepicy żył kończyn dolnych, w zdrowych żyłach sygnał dopplerowski ma jednostajny "buczący" dźwięk przypominający czasami wolno falujący szum morza, zgodny z czynnością oddechową. W zakrzepicy nie stwierdza się przepływu poniżej zakrzepu a powyżej, w części dogłowowej żył, przepływ jest niezależny od rytmu oddechowego.
UWAGA: Model MD4 nie współpracuje z komputerem w celu np. wydrukowania raportu. Można co najwyżej wykorzystać wyjście AUDIO do przechwycenia sygnału w celu jego obróbki przez własne oprogramowanie. Możliwość wykonania wydruku oraz analizy i drukowania danych na komputerze posiada natomiast model SONOMED UD 48V.