Elektrostymulator evoStim P do terapii NTM biofeedback ciśnieniowy
Nowoczesne urządzenie lecznicze włoskiej firmy BEACMED do terapii mięśni dna miednicy mniejszej (mięśni Kegla) za pomocą elektrostymulacji EMS oraz metody biofeedback ciśnieniowy (pneumatyczny).
W zestawie znajduje się specjalna sonda dopochwowa, która oprócz elektrod do elektrostymulacji posiada jeszcze balon powietrzny służący do pomiaru siły skurczu mięśniowego na podstawie ciśnienia powietrza w balonie (a nie poprzez detekcję EMG). Elektrody sondy są pozłacane, co zapewnia doskonałe warunki elektrostymulacji i eliminuje reakcje alergiczne u osób uczulonych na nikiel.
Urządzenie evoStim P jest dedykowane do stosowania samodzielnie przez pacjenta w warunkach domowych (po konsultacji z lekarzem), ale może być też wykorzystywane w jednostkach ochrony zdrowia. Zalecane przy średnim oraz znacznym osłabieniu mięśni Kegla, ale pozwalającym chociaż na wykonanie minimalnego skurczu. Nie jest raczej stosowane do diagnostyki siły skurczu.
Oprócz biofeedback'u ciśnieniowego, urządzenie może być wykorzystane jako typowy, ale bardziej komfortowy elektrostymulator mięśni Kegla, również z wykorzystaniem dowolnych sond do elektrostymulacji dostępnych na rynku. Posiada ponadto program (EVO) stosujący elektrostymulację wyzwalaną ciśnieniem powietrza sondy.
Cechy szczególne urządzenie evoStim P
- Dwie funkcje terapeutyczne w jednym produkcie: elektrostymulacja + trening biofeedback ciśnieniowy.
- Dotykowy ekran LCD z podświetleniem w różnych kolorach.
- Atrakcyjna wizualizacja poziomu siły mięśni w postaci zaciskających się okręgów z możliwością przełączenia na wykres słupkowy.
- Wygodne pokrętło regulacji wraz z przyciskiem.
- 6 programów zabiegowych:
- URGE - na nietrzymanie moczu „z parcia”.
- STRE - na nietrzymanie moczu typu wysiłkowego.
- MIX - na nietrzymanie moczu typu mieszanego.
- PAIN - do łagodzenia bólu w okolicach krocza i miednicy.
- EVO – do rehabilitacji za pomocą elektrostymulacji EMS wyzwalanej świadomymi skurczami (biofeedback ciśnieniowy).
- BIOFEEDBACK - biofeedback rekrutacyjny i treningowy metodą ciśnieniową.
- Możliwość modyfikacji niektórych parametrów stymulacji w programach zabiegowych.
- Specjalne funkcje poprawiające komfort stymulacji:
- Inteligentne automatyczne dopasowanie parametrów stymulacji (funkcja IntelliStim®).
- Funkcja aktywnego odpoczynku - minimalna stymulacja relaksująca podczas fazy odpoczynku (STRE, MIX).
- Możliwość ustawienia dwóch rodzajów fali impulsów (symetryczne lub naprzemienne) w celu lepszego dopasowania stymulacji do rodzaju sondy (z elektrodami pierścieniowymi lub bocznymi).
- Detekcja otwartego obwodu prądowego.
- Wysokie maksymalne natężenie prądu: 99 mA (przy 1000 Ω).
- Możliwość wyłączenia sygnałów dźwiękowych.
- Zasilane za pomocą 3 baterii AAA.
- Urządzenie medyczne klasy IIa wg 93/42/CEE.
- Gwarancja 2 lata (sonda 6 miesięcy).
- W zestawie oprócz aparatu:
- sonda dopochwowa V2STFW z warstwą złota i balonem powietrznym,
- podwójny szary przewód do podłączenia sondy (lub elektrod samoprzylepnych),
- 3 baterie alkaliczne AAA 1,5V (LR03),
- instrukcja obsługi,
- podstawka do postawienia urządzenia w pionie na płaskiej powierzchni,
- plastikowy klucz do otwierania komory baterii,
- usztywnione etui do przechowywania urządzenia z wewnętrznymi kieszeniami.
Instrukcja obsługi evoStim P (PL).
Na czym polega elektrostymulacja EMS?
Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa EMS polega na stymulacji mięśni (lub nerwów motorycznych) za pomocą bezpiecznych impulsów elektrycznych w celu przeprowadzania rytmicznych skurczy mięśniowych. W przypadku stymulacji mięśni dna miednicy mniejszej, wykorzystuje się do tego celu specjalną sondę dopochwową posiadającą dwie metalowe elektrody, które powinny stykać się z błoną śluzową ściany pochwy.
Prąd przepływając od jednej elektrody do drugiej pobudza do pracy mięśnie dna miednicy, przede wszystkim mięsień łonowo-guziczny, co po kilku tygodniach codziennej terapii powinno znacznie poprawić ich siłę i zdolność kontroli pęcherza. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu jest to bardzo skuteczna metoda lecznicza służąca wzmocnieniu i rozbudowie mięśni. W przypadku nietrzymaniu moczu "z parcia", celem terapii jest rozluźnienie mięśni, co wymaga zastosowania zupełnie odmiennego zestawu parametrów stymulacji (programu).
Na czym polega trening biofeedback ciśnieniowy?
Trening mięśni za pomocą metody biofeedback polega na wizualizacji aktywności osłabionych mięśni na ekranie komputera, co jest skuteczną metodą leczniczą przy znaczącym upośledzeniu kontroli mięśni. Pacjent jest proszony o samodzielne wykonanie maksymalnego skurczu i chociaż osłabione mięśnie nie są w stanie wykonać odpowiedniej pracy i spełnić swojej normalnej funkcji, to samo uwidocznienie ich aktywności jest bardzo istotne, gdyż zwiększa świadomość pracy mięśni oraz umyślnej kontroli nad nimi.
W przypadku metody "biofeedback ciśnieniowy", pomiar aktywności mięśniowej odbywa się poprzez pomiar ciśnienia powietrza w balonie ściskanym w pochwie.
Urządzenie evoStim-P instruuje pacjenta komunikatami ekranowymi, kiedy ma wykonać skurcz i kiedy powinien rozluźnić mięśnie. Siła skurczu jest pokazywana na ekranie w formie koncentrycznych okręgów lub za pomocą wykresu słupkowego, a zadaniem pacjenta jest wykonanie tak silnego skurczu, aby osiągnąć zobrazowany na ekranie cel.
Odmianą tej metody jest tzw. stymulacja ETS, czyli połączenie detekcji ciśnienia z elektrostymulacją EMS (program EVO). W tym wypadku, osiągnięcie celu (przekroczenie progu) jest wynagradzane wyzwoleniem impulsów prądowych (EMS), które pomogą pacjentowi zwiększyć siłę skurcz i podtrzymać czas jego trwania.
W odróżnieniu od biofeedback EMG, w metodzie ciśnieniowej nie ma potrzeby stosowania zewnętrznej elektrody odniesienia. Biofeedback ciśnieniowy może się okazać lepszym rozwiązaniem, gdy poziom sygnałów EMG mięśni dna miednicy jest zbyt niski. W mniejszym stopniu pomaga jednak w technice relaksacji mięśni.
Porównaj poszczególne aparaty firmy BEACMED.
Jeśli zamierzamy stosować elektrody samoprzylepne zamiast sondy do elektrostymulacji naskórnej, to radzimy zaopatrzyć się wtedy w elektrody o rozmiarze np. 5x5cm lub 5x9 cm. Przy jednym zabiegu elektrostymulacji 1-kanałowej wykorzystujemy wtedy 2 elektrody. Można je zakupić od razu przy zakupie elektrostymulatora, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów dostawy w najbliższej przyszłości.
Ponadto:
- Warto przeczytać:
- Przed stosowaniem terapii skonsultuj się z lekarzem lub rehabilitantem !
TENS - przeciwbólowa
EMS - nerwowo-mięśniowa
INF - interferencyjna
MET - mikroprądy
HVPS - wysokonapięciowa
Nerwowo-mięśniowa
Liczba kanałów. Jeden kanał dotyczy jednego obszaru stosowania.
Maksymalna amplituda napięcia wyjściowego impulsu.
Częstotliwość impulsów
Rodzaj połączenia pomiędzy elektrodą, a przewodem doprowadzającym. Okręśla rodzaj elektrod, jakie można podłączyć do elektrostymulatora.
Sposób zasilania urządzenia
Gwarancja na produkt liczona od daty zakupu.
Kody w różnych klasyfikacjach produktowych