Podręczny, nowej generacji aparat do kriochirurgii z wymiennym pozłacanym aplikatorem kontaktowym o średnicy 5 mm i wkładem 16g N2O, wystarczającym na około 12-16 aplikacji wymrażania kontaktowego. Zaprojektowany do bardzo precyzyjnego leczenia małych i płytkich zmian skórnych metodą zamrażania kontaktowego w temperaturze -80ºC.
Najbardziej wszechstronne rozwiązanie wśród urządzeń CryoIQ z uwagi na współpracę ze wszystkimi rodzajami krioaplikatorów.
UWAGA: Produkt sprowadzany na zamówienie. Czas dostawy do 7 dni roboczych.
Obszar zastosowań obejmuje praktykę dermatologiczną, kosmetologiczną, podiatryczną, ginekologiczną, weterynaryjną i inne specjalizacje. Idealny w leczeniu początkowych stanów chorobowych skóry.
Aparaty z serii "PRO" mają możliwość odkręcenia krioaplikatora i zastąpienia go aplikatorem kontaktowym o innej średnicy lub dowolnym krioaplikatorem natryskowym.
Jako czynnik zamrażający wykorzystuje sterylny medycznie podtlenek azotu (N2O) pozwalający na silne i skoncentrowane wymrażanie tkanek metodą kontaktową.
W odróżnieniu od metody natryskowej, gdzie skroplenie gazu odbywa się na powierzchni skóry a krioaplikator nie dotyka skóry, w metodzie kontaktowej gaz skrapla się w zamkniętej komorze krioaplikatora, który przykładany jest do skóry.
Zabieg podzielony jest wtedy na dwie fazy. Najpierw uwalniamy gaz, aby zmrozić aplikator do maksymalnej temperatury, co trwa ok. 15-20 sekund, a następnie, zmrożoną końcówkę krioaplikatora przykładamy bezpośrednio na zmianę skórną, co pozwala na precyzyjne wymrożenie tkanki przy temperaturze -80ºC.
Mniejsza w metodzie kontaktowej liczba niezależnych aplikacji, jaką można wykonać z użyciem jednego wkładu N2O wynika właśnie z konieczności wstępnego zamrożenia krioaplikatora w komorze skraplania gazu, co trwa dłużej niż czas samego zamrażania tkanki. W przypadku niektórych rodzajów zmian, po wstępnym zamrożeniu aplikatora, można jednak wymrozić kilka zmian skórnych za jednym razem.
Metoda kontaktowa pozwala na uzyskanie większej precyzji wymrażania, gdyż obszar wymrożenia odpowiada dokładnie wielkości końcówki krioaplikatora, bez ryzyka "rozlania" się czynnika mrożącego na obszary sąsiednie.
Wymienny wkład gazu N2O posiada wbudowany zawór wewnętrzny, który pozwala na bezstratne odkręcenie wkładu, gdy jeszcze nie został w pełni zużyty.
Urządzenie jest sprzedawane w sztywnym pudełku z przegródką na dodatkowy wkład lub aplikator.
Urządzenie składa się z trzech zasadniczych elementów, które można od siebie odseparować:
Urządzenie pozwala na efektywną, szybką i tanią krioterapię niezbyt głębokich zmian skórnych, m.in. wszelkie rodzaje brodawek, naczyniaki, brodawczaki, rogowacenia, kłykciny kończyste, plamy soczewicowate, zmiany pigmentowe i inne zmiany, będąc pełną alternatywą dla dużych i niezwykle drogich urządzeń do krioterapii, wykorzystujących ciekłe gazy.
Czas zabiegu zależy od głębokości zamrażania, jaką użytkownik uzna za konieczną. Więcej informacji na ten temat znajduje się w instrukcji obsługi.
Parowanie podtlenku azotu (N2O) odbywa się w temperaturze -89 °C i przekształcane jest w energię terapeutyczną praktycznie bez strat. Wynikiem pochłaniania energii z otoczenia jest efekt zamrożenia i pękania komórek, dzięki wytrącaniu się kryształków lodu.
Głębokość zamrażania wynosi 2-3 mm, czyli pełną grubość naskórka i skóry właściwej łącznie.
Zastosowana technologia zapewnia utrzymanie stabilnych parametrów pracy (temperatury -89 °C w komorze skraplania i poziomu zamrażania: 100K/min), dzięki czemu urządzenie spełnia rygorystyczne wymagania nowoczesnych aparatów do kriochirurgii. Warunkiem prawidłowego zamrożenia w metodzie kontaktowej, jest uwalnianie gazu przez odpowiedni czas w komorze skraplania i następnie przyłożenie końcówki krioaplikatora bezpośrednio do tkanki. W celu osiągnięcia optymalnego wyniku, zaleca się powtórzenie cyklu zamrażania/rozmrażania.
W ciągu 24-48 godzin od chwili zabiegu w zamrożonym miejscu uformuje się strup, który odpadnie po 10-14 dniach pozostawiając ziarninę. Dzięki zachowaniu dobrej włóknistości tkanki, cały zabieg kriochirurgiczny znacznie ogranicza powstanie widocznej blizny, podobnie jak przebarwień, np. po usunięciu brodawki pigmentowej.
Standardowy wkład z podtlenkiem azotu (16g) pozwala na około 240 sekund aplikacji. Po wcześniejszym zmrożeniu krioaplikatora kontaktowego, średni czas aplikacji na zmianę skórną wynosi od 4 do 12 sekund (zależnie od wielkości zmiany, jej typu i utkania). Większa komponenta utkania łącznotkankowego wymaga dłuższej aplikacji, a w przypadku przewagi utkania komórkowego, czas aplikacji jest krótszy.
Instrukcja obsługi aparatów do kriochirurgii CryoIQ (PL)
UWAGA: Wkłady N2O do aparatów CryoIQ pasują również do modeli CryoAlfa SUPER oraz modeli CryoAlfa LUX wyprodukowanych w roku 2016 i później, ale wkłady CryoAlfa nie pasują do aparatów CryoIQ.
Model Cryo IQ PRO w wersji CONTACT posiada krioaplikator kontaktowy o standardowej średnicy 5 mm, który może być bez problemu wymieniony na aplikator o innej średnicy lub na krioaplikator natryskowy.
Porównaj poszczególne modele aparatów i krioaplikatorów CryoIQ
Oprócz modeli serii "PRO", dostępne są również tańsze aparaty do kriochirurgii z serii "DERMA", w których krioaplikator jest na stałe zintegrowany z dozownikiem.
Krioaplikator | ø 5 mm C5 |