- Strona główna
- Dlaczego system CryoIQ ?
Dlaczego system CryoIQ ?
Ciężkie i drogie aparaty na ciekły azot lub dwutlenek węgla są dość częstym widokiem w gabinecie dermatologa, chirurga czy ginekologa. Coraz częściej korzystają z nich także dentyści.
Czy lekarze muszą korzystać z tych aparatów w praktyce codziennej? Odpowiedź jest oczywista i jednoznaczna. Z krioterapii TAK, lecz z dużych, niemobilnych i drogich aparatów – NIE !
W przypadku jednego gabinetu, który jest podstawą zarobkowania lekarza, taki system może być dobry. W przypadku wykorzystywania swoich umiejętności w kilku miejscach, zastosowanie aparatów stacjonarnych jawi się jako trwonienie środków, które mogą być zainwestowane w inną aparaturę.
Alternatywą są małe i przenośne systemy do krioterapii, w szczególności system CryoIQ opracowany przez szwedzką firmę CryoIQ Global.
System CryoIQ jest rozwiązaniem nowej generacji wykorzystującym sprężony podtlenek azotu (N2O), który w momencie aplikacji daje temperaturę zamrażania -89 ºC. Chociaż jest to temperatura wyższa w porównaniu z ciekłym azotem, to efektywność kriogeniczna podtlenku azotu jest zbliżona z uwagi na dużo mniejsze napięcie powierzchniowe. Temperatura -89 ºC jest w tym wypadku w zupełności wystarczająca do zniszczenia chorych tkanek lub zmian patologicznych.
Ponadto specjalna konstrukcja mikrokapilary natryskowej zapewnia pełne bezpieczeństwo i kontrolę pola operacyjnego.
Wielkość i waga urządzeń CryoIQ pozwalają na przewożenie w małej torbie. Cały system mieści się bowiem w torbie o wymiarach małego netbooka!
Rozwiązanie ekonomiczne
Koszt zakupu całego systemu do dermatologii czy ginekologii stanowi 15-20% ceny systemu stacjonarnego, przy podobnej skuteczności terapii.
Koszt eksploatacji jest nieporównywanie niższy, również w porównaniu z innymi rozwiązaniami przenośnymi.
Jeden zasobnik z podtlenkiem azotu o wadze 25g wystarcza na około 540 sekund ciągłego zamrażania, co w zależności od rodzaju zmiany może wystarczyć na 20-80 aplikacji. Oznacza to, że przy potencjalnych zyskach koszt jednego wkładu N2O może zwrócić się już po .... jednej aplikacji.
Nowoczesny system budowy zasobnika pozwala na odłączenie go od aparatu bez obawy utraty gazu, co było zmorą starszych typów przenośnych systemów do krioterapii.
Wysoka jakość wykonania, jego prostota konstrukcji i użycia, pokrycie złotem elementów aplikacyjnych (trwałość i łatwa sterylizacja), pozwala na wieloletnie użytkowanie.
Modele systemu CryoIQ
Do zastosowań specjalistycznych w typowej praktyce lekarskiej dedykowany jest model CryoIQ DERM+. Szeroka gama aplikatorów natryskowych, dermatologicznych, ginekologicznych czy dentystycznych, a także możliwość użycia aplikatorów kontaktowych (przy zmianach naskórkowych), świadczy o jego wielkich możliwościach. Do głębszych zmian chorobowych skóry radzimy stosować aplikator natryskowy (ze szkła ceramicznego), z uwagi na większą głębokość zamrażania (maks. do 5-6 mm) przy bezpośrednim zamrażaniu gazem N2O.
Lista zastosowań aparatu jest szeroka:
- Dermatologia
- Chirurgia estetyczna
- Ginekologia
- Onkologia
- Proktologia
- Stomatologia
- Weterynaria
- Medycyna kosmetyczna
- Podologia
- Chirurgia małoinwazyjna
- Otolaryngologia
Wskazania są także niezwykle szerokie i obejmują naczyniaki, brodawki, zmiany pigmentowe, kłykciny kończyste, nowotwory skóry i wiele innych, spotykanych w codziennej praktyce lekarskiej.
System CryoIQ DERM+ jest przeznaczony do pracy w kosmetologii, podologii. Jest prostszym systemem, gdzie zawór spustowy jest zintegrowany z aplikatorem. W ofercie dostępny jest jeden rodzaj aplikatora natryskowego i trzy rozmiary aplikatorów kontaktowych. CryoIQ DERM+ Posiada jednak pełną funkcjonalność i zalety użytkowe systemu PRO.
CryoIQ DERM+ może być także stosowany w praktyce lekarza rodzinnego w usuwaniu prostych zmian patologicznych, nie wymagających konsultacji z dermatologiem lub chirurgiem.
Zarówno model CryoIQ PRO jak i CryoIQ DERM+ występuje w wersji z krioaplikatorem natryskowym (otwartym) jak i kontaktowym (zamkniętym).
Podsumowanie
System CryoIQ do kriochirurgii można więc określić jako doskonałą alternatywę dla systemów stacjonarnych, mający następujące cechy, dające komfort użytkowania:
- lekki i przenośny
- temperatura użytkowa pracy systemu pozwala na destrukcję tkanek patologicznie zmienionych w sposób szybki i bezbolesny
- istnieje duża możliwość adaptacji systemu do różnych zastosowań, dzięki różnym typom aplikatorów
- koszt zakupu zestawu z aplikatorami nie przekracza 20% ceny systemów stacjonarnych
- jest bezpieczny w stosowaniu, zarówno dla lekarza, jak i pacjenta
- łatwy do czyszczenia, dezynfekcji, czy sterylizacji (w autoklawie parowym - do 134°C, nie dłużej niż 3 minuty).
- wysoka jakość wykonania
- długi czas użytkowania
- możliwość zastosowania systemu zarówno przez dermatologa, jak i chirurga, ginekologa czy dentystę – wystarczy zmienić aplikator, nakręcany na aparat
W/w cechy stanowią o walorach użytkowania i określają system CryoIQ jako niezwykle korzystną alternatywę dla innych rozwiązań w krioterapii, nie tylko stacjonarnych, ale też przenośnych modeli (m.in. CeyoAlfa, CryoPen, Histofreezer. Freez off, Wartner itp.).